Understanding sport sponsorship process
Spor sponsorluk süreçlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 598902
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde şirketler, pazar içerisindeki mevcudiyetlerini korumak adına ve çoğalan rekabet ortamında marka değerlerini geliştirebilmek için bir takım stratejiler araştırmaktadırlar. Bu durumda kullanılan stratejilerden birisi, sponsorluk stratejisidir. Son yıllarda, spor endüstrisindeki gelişmelerle birlikte spor pazarlamasının ehemmiyeti fazlalaşmıştır. Spor sponsorluğu, hem sahada hem de interaktif dünyada seyirciye ulaşma imkânı sağlar. Spor büyük bir kitleye hitap eden bir alandır, bu nedenle spor sponsorluğu marka değeri adına önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmada spor sponsorluk algısının şirketlerin marka değerleri ve algı üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Bugün, markalar müşteri odaklılık ve müşteri sadakati ile değerlenmektedir. Müşteri sadaktini yaratabilmek için ise, marka değeri yaratabiliyor olmak gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı spor sponsorluğu ile marka değeri arasındaki ilişkiyi incelemek ve spor sponsorluğunun marka değerini dolayısıyla müşteri bağlılığını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu amaçla, dünyanın en ünlü ve en çok taraftara sahip futbol kulübü Manchester United'a sponsor olan Aon, Türkiye Basketbol Ligi'ne isim sponsoru olan Tahincioğlu ve Anadolu Efes Spor Kulübüne dijital medya sponsoru olan Sporx tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, companies are seeking various strategies in order to be able to sustain their assets and to develop their brand values with increasing weary competition conditions. One of the strategies used in this case is the sponsorship strategy. In recent years, along with the developments in the sports industry, the importance of the concept of sports marketing has increased. Sports sponsorship provides the opportunity to reach both the audience in the area where the activity takes place and the audience that follows it in the television. Sports is an area that appeals to a large mass, so sports sponsorship has an important place in the name of brand value. In this research, the effect of sports sponsorship perception on the brand values of the companies had been measured. Today, brands are mostly valued by customer focus and customer loyalty. It is necessary to create a brand value in order to achieve this. The aim of this research is to examine the relationship between sport sponsorship and brand value and to show how sports sponsorship influence brand value. To this end, the Aon Company, which sponsored world football club Manchester United, Tahincioğlu, which sponsored Turkish Basketball League and Sporx, which sponsored Anadolu Efes Sports Club were preferred. As it reached wider masses, the research focused on Aon's sponsorship.