Edinilmiş mallara katılma rejimi
The regime of participation in acquired property
- Tez No: 679695
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın konusu 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile yasal mal rejimi olarak kabul edilen edinilmiş mallara katılma rejimidir. Çalışma giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak mal rejimi kavramına ve yasal mal rejimi kıyaslanıp değerlendirilebilmesi için kanunda yer alan seçimlik mal rejimlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde edinilmiş mallara katılma rejimi ana hatlarıyla ve ilkeleriyle açıklanmıştır. Bu şekilde edinilmiş mallara katılma rejiminin yasal mal rejimi olarak kabul edilmesinde rol oynayan etkenler de değerlendirilmiştir. Bu bölümde edinilmiş mallara katılma rejiminde yer alan mal varlığı grupları da açıklanmış ve örneklerle somutlaştırılmıştır. Ayrıca gruplandırmaya ilişkin ölçütlere de değinilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise edinilmiş mallara katılma rejiminin başlangıcının ve sona ermesinin farklı ihtimallerin gerçekleştiği durumlara göre belirlenme biçimine değinilmiş ve sona erme ile birlikte uygulamada büyük önem taşıyan mal rejiminin tasfiyesi aşaması açıklanmıştır. Tasfiye aşamasının geniş kapsamlı olması ve mal rejiminin tasfiyesi sürecinde uygulamada yaşanan problemler de dikkate alınarak özellikle bu aşamada ortaya çıkan tartışmalı konulara ilişkin olarak doktrinde yer alan görüşler belirtilerek, bu konulara ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to analyse participation in acquired property regime identified as legal property regime by the Turkish Civil Code numbered 4721. The study consists of introduction to the topic, three main explanatory parts and final comments. The first main part introduces property regime as a concept and clarifies selective legal property regimes in scope of Turkish Civil Code. In the second part of the study, acquired property regime is discussed with the scope of main pillars and principles behind. This section also covers an assessment of the reasons playing a key role in the recognition of Acquired Property Regime as the legal property regime by the Turkish Civil Code. In addition, classification of properties within the scope of acquired property regime are covered and explained with concrete examples. Criteria used in classification is also mentioned in detail. The last part of the study clarifies the methodology to identify the beginning and the cessation timing of the acquired property regime on various occasions and explains the critical process of dissolution in property regime with regards to cessation. In this respect, considering the comprehensive nature and possible disruptions of the dissolution execution process in acquired property regime, various opinions in the doctrine and related disputes on practices are discussed in detail.