Azerbaycan siyasi sistemi ve Yeni Azerbaycan Partisi
Azerbaijan political system and New Azerbaijan Party
  1. Tez No: 382189
  2. Yazar: ZURİYE BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Oy hakkının tüm topluma yayılmasıyla oluşan siyasi partiler siyasi sistemin en önemli unsurlarından biridir. İki yüz yıllık geçmişe sahip siyasi partilerin amacı iktidarı ele geçirmek ya da onun yürütülmesine katılmaktır. Siyasi partilerin özellikleri ve sınıflandırılması bağlamında siyasi sistemin incelenmesi bu tezin ana hatlarını oluşturmaktadır. Ama tezin ana konusu olarak Azerbaycan'da çok partili siyasi sistemin oluşması ve Yeni Azerbaycan Partisi'nin bu bağlamda yeri ele alınmıştır. Bu yönde burada yönetsel yapının gelişmesinde çok partili sisteme geçişin önemi, parti ve hükümet yapısı araştırılmıştır. O cümleden Azerbaycan'ın bağımsızlık kazanmasından sonraki merkeziyetçi sistemin kurulması incelenmiştir. Tezde en önemlisi Yeni Azerbaycan Partisi'nin Azerbaycan siyasi sistemi ve yönetimindeki yeri ele alınmış, Azerbaycan'ın çok partili sisteminin oluşmasında olan rolü incelenmiştir. Çalışmada partileşmenin Azerbaycan modelinin çizilmesi, Yeni Azerbaycan Partisi'nin rolünün incelenmesi, siyasal yönetimde nasıl bir dönüşüm izlediğini araştırmak amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Azerbaycan, Parti, Siyasi Sistem, Çok Partili Sistem, Yeni Azerbaycan Partisi
Özet (Çeviri)
Political parties which are consisted of spread of voting right in the society are the most important element of the political system. The aim of politic parties which have two hundred years of background is to come to the power or to be part of it. This thesis aims to examine the features and classification of political parties in the context of the political system. However, the main topic of this thesis is the emergence of a multi-party political system in Azerbaijan and the role of the New Azerbaijan Party in this process. Regard to this there were analyzed about the importance of the passing of multi-party political system for improving of executive mechanism, governmental and party mechanisms. At the same time, the centralized system which has been found after Azerbaijan's getting sovereignty was researched here. The thesis most importantly took into account the role and the lace of the New Azerbaijan Party within the political system and government of the Azerbaijan and investigated its role on formation of multi-party system of Azerbaijan. The study purported to research the Azerbaijan model of party formation, the role of New Azerbaijan Party on this and transformation in political governance. Keywords : Azerbaijan, Party, Political System, Multiparty System, New Azerbaijan Party