Değişen yönetim anlayışı ve sivil toplum kuruluşları
Changing management approach and non-governmental organi̇zati̇ons
- Tez No: 382188
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yönetim süreci sürekli bir değişim içerisindedir. İnsanlığın gelişimine paralel olarak yaşan bu değişim süreci çeşitli sosyal ve ekonomik etkenlere bağlıdır. Modern yönetim düşüncesi ile hızlanan bu süreç özellikle iletişim ve haberleşme imkânlarının gelişmesi ile hız kazanmıştır. Yönetim sürecini etkileyen en önemli iki unsurdan ilki iktisadi düşüncenin gelişimi iken ikincisi ise demokrasi anlayışının gelişmesidir. Özellikle yirminci yüz yıl sonrası yönetim sürecindeki değişim bu iki unsura bağlı olarak gerçekleşmiştir. Öncelikle sosyal hakların gelişmesi ile başlayan bu süreç iktisadi düşünce ile birlikte yerini etkin ve ekonomik hizmet sunumuna; güçlü ve otoriter devlet düşüncesi ise demokratik devlet düşüncesine bırakmıştır. Bu arayışların bir sonucu olarak yeni kamu yönetimi anlayışı ve katılımcı demokrasi arayışları ortaya çıkmıştır. Yeni kamu yönetimi anlayışının katılım odaklı yönetimi tesis etme çabaları ile yönetişim olgusu ortaya çıkmıştır. Yönetişime esas teşkil eden sürekli katılım ilkesinin günümüz şartlarında; devletlerin yüksek nüfus ve geniş coğrafyalara hâkim olması nedeniyle uygulanamaması yeni arayışları ortaya çıkarmış ve bu arayışlara bir çözüm aracı olarak sivil toplum kuruluşlarının etkinleştirilerek katılımın daha rasyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada yönetim düşüncesinin gelişimi ele alınarak yeni kamu yönetimi anlayışı, yeni kamu yönetimi anlayışının yönetim yaklaşımı olan yönetişim düşüncesi ve yönetişim düşüncesinin bir katılım aracı olarak sivil toplum kuruluşları detaylı olarak ele alınarak söz konusu amaç doğrultusunda sivil toplum kuruluşların katılım sürecindeki fonksiyonları hakkında bilgi verilecektir. Çalışma sonucunda demokratik yönetim geleneğinin geliştirilmesi ve katılım arayışlarına çözüm bulunabilmesi için sivil toplum kuruluşlarının etkinleştirilmesi sağlanarak gerekli kamusal normların oluşturulması gerektiği sonucuna varılacaktır.
Özet (Çeviri)
Government process is perpetual in changing. The process, which is same direction with development of humanity, depends on various social and economic factor. Moreover, this process gaining speed with modern government idea is accelerated thanks to especially communication facilities. First factor of government idea effector is economic idea's development, and the second is development of democracy. Changing of government idea especially after 20 century occurred because of these two factors. The changing process, firstly started with evolution of social right, then gave place to active and economic service delivery; on the other way, autocratic state idea altered democratic state idea. As a result of these, new public management idea and participatory democracy are manifested. Governance idea risen under favor of efforts to participatory focused government of new public management. Principle of constant participation, which is depended governance, is not feasible any more, and it triggered to find new way for solution. So, activating and enhancing's attendance of non-governmental organization shown up as solution, and it is tried to occur to participation. In this study, new public management with evolve of government idea, governance idea of new public management which is its governance approach, and non-governmental organizations, as participating means, of governance idea are discussed and gave information about participating process of non-governmental organizations. After this study, it is realized that essential public norms should be established enabling non-governmental organization's activation for developing of democratic government tradition and finding solution for participation.