In vitro kuşullarda akvaryum bitkisi Shinnersia rivularis'in çoğaltımı
In vitro propagation of aquarium plant Shinnersia rivularis
  1. Tez No: 382239
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Shinnersia rivularis, Asteraceae familyasına ait Meksika kökenli bir akvaryum bitkidir. Akvaryumlarda oluşturdukları güzel görünümleriyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı ise in vitro koşullarda S. rivularis bitkisinin çoğaltımıdır. Bitkilerden alınan parçalar öncelikle çamaşır suyu ve H2O2 ile sterilizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. En iyi sterilizasyon H2O2 ile sağlanmıştır. Steril edilen bitkilerden yaprak, sürgün ucu, 1.koltuklatı, 2.koltuklatı, 1.boğum arası ve 2, boğum arası eksplantlarıyla farklı oranlarda BAP, TDZ ve BAP+NAA içeren katı MS ortamlarına aktarılmıştır. En iyi sürgün rejenerasyonu 0,80 mg/l TDZ içeren ortamda sürgün ucu eksplantından elde edilmiştir. Eksplanta başına sürgün sayısı en fazla 49,60 adet olarak 0,80 mg/l TDZ içeren ortamdan 2.koltukaltı eksplantından elde edilmiştir. Sürgün uzunluğu en fazla (2,00 cm), 0,10 mg/l BAP içeren ortamda 1.boğum arası eksplantında rastlanmıştır. Bitkiler her ortamda köklendiği için köklendirme çalışmalar yapılmamıştır. Çoğaltımı yapılan bitkiler farklı pH'larda kavanozlarda dört hafta bekletilmiştir. Bitkilerin gelişimi için en iyi pH 7,00 olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shinnersia rivularis, belongs to Asteraceae family is an aquatic plant native to Mexico. The plant has been used in the aquariums due to its ornamental appearance. The objective of this study is to propagate plants under in vitro conditions. Plant twigs were at first surface sterilized with commercial bleach or H2O2 and H2O2 was found more suitable for sterilization. Lead, shoot tip, 1st and 2nd nodal stem, 1st and 2nd internode explants were cultured on MS solidified medium supplemented with different concentrations of BAP, TDZ or BAP+NAA. Maximum shoot regeneration frequency was achieved from shoot tip explant cultured on MS medium containing 0.80 mg/l TDZ. Maximum number of 49.60 shoots per explants were scored from 2nd nodal stem explant cultured on MS medium containing 0.80 mg/l TDZ. Maximum longer shoots (2.0 cm) were obtained from 1st nodal stem explant cultured on MS medium containing 0.0 mg/l BAP. Rooting experiment were not done due to direct rooting observed in the all regeneration medium. Regenerated plantlets were acclimatized in the jars at different pH levels and showed best growth at pH 7.0.