Test olgunluk modeli entegrasyonu (TMMi) ile yazılım test süreçlerinin iyileştirilmesi
Improvement of software testing processes with test maturity model integration (TMMi)
- Tez No: 556995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada test süreçlerinde iyileştirme anlayışına sahip yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalardan Test Olgunluk Modeli Entegrasyonu (TMMi) 2. ve 3. seviye değerlendirmelerini, denetlemeden önce kendi içlerinde yapabilmelerine yönelik geliştirilen olgunluk seviye belirleme ve değerlendirme yöntemi verilmiştir. Bu yöntem ile şirketlerin yüksek bütçe ayırarak yaptıracakları değerlendirmelere katılmadan önce kendi öz değerlendirmelerini yapabilmeleri ve olgunluk seviyesini artırarak test süreçlerinde iyileştirme yapabilmelerine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Bu yöntemin geçerliliği uygulamalı olarak TMMi modelinin 2nci ve 3üncü seviyeleri değerlendirmelerinde sınanmıştır. Yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalar, yazılım test süreçlerini daha iyi şekilde anlayıp geliştirmelerine yardımcı olmak için bu tez kapsamında hazırlanan test olgunluk seviyesi belirleme yöntemini kullanarak isterlerse resmi bir TMMi denetimine hazırlık yapabilirler. İsterlerse sadece süreçlerini iyileştirerek daha kaliteli ve geçerli ürünler oluşturabilir veya böyle bir sertifikaya sahiplerse bunun devamlılığını sağlamak için istedikleri zaman kendilerini denetleyebilirler. Bu çalışmayla birlikte, yazılım test süreci ile ilgili TMMi modeli kullanımının gösterilmesi, test süreç olgunluk seviyesinin belirlenmesinde rehber olabilecek öneride bulunulması, literatürde az sayıda mevcut kaynak bulunan TMMi konularında ayrıntılı bir çalışma elde edilerek literatüre katkı sağlamak ve pratik uygulama içermesi nedeniyle firmaları rahatlatacak bir çalışma olması önemli katkılar olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, maturity and level determination and evaluation methods which are developed in order to be able to perform TMMi 2nd and 3rd Level evaluations before the audit are given from the firms operating in the software insdustry with the understanding of improvement in test processes. With this method, it is aimed to help companies to make their own self-assessments before they participate in the evaluations that they will make by allocating high budget and to improve the test processes by increasing their maturity level. The validity of this method has been tested in the 2nd and 3rd level evaluations of TMMi. Companies operating in the software industry can prepare for an official TMMi audit if they wish, using the test maturity level determination method prepared within the scope of this thesis, to help them better understand and develop software testing processes. If they want to improve their processes, they can create better quality and valid products, or if they already have such a certificate, they can control themselves at any time to ensure its continuity.With this study, it will be a study that will be helpful to show the usage of TMMi model related to the software testing process, to make a suggestion that can be a guide in determining the test process maturity level, to make a contribution to the literature by taking a detailed study on TMMi subjects which have a small number of available resources in the literature and to include practical application.