Taşıt frenlerinde balata çeşidinin ve çalışma şartlarının frenleme performansına etkisi
- Tez No: 76265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALTINPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
TAŞIT FRENLERİNDE BALATA ÇEŞİDİNİN VE ÇALIŞMA ŞARTLARININ FRENLEME PERFORMANSINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Cenap FİLLİKÇİOGLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu çalışmada; taşıtlarda kullanılan firen balata çeşidinin frenleme performansına etkisi incelenmiştir. Taşıt güvenliği açısından fren sistemleri ve frenleme çok önemlidir. Frenleme performansının arttırılmasında kaliteli bir balata çiftinin önemi çok büyüktür. Ancak fren sistemi çeşitleri ile periyodik bakım sonrası değiştirilen eski ve yeni balataların da frenleme performansına etkileri göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Deneyler, Thepra marka fren test cihazında toplam dokuz adet balata çeşidi ile gerçekleştirilmiştir. Cihazla uygulanan farklı fren pedal kuvvetlerine karşılık ortaya çıkan frenleme kuvvetleri ölçülmüştür. Ayrıca sıcaklığın frenleme kuvvetine etkisi, eski-yeni balata çiftinin ve kampanalı fren sistemi ile diskli fren sisteminin de oluşturduğu frenleme kuvvetleri incelenmiştir. Bilim Kodu : 626.10.00 Anahtar Kelimeler : Fren, Balata, Disk, Performans Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
INFLUENCE OF KIND OF BRAKE LINING AND WORKING CONDITION ON BRAKING PERFORMANCE IN VEHICLE BRAKES (M.Sc. Thesis) Cenap FİLLİKÇİO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT In this study; the influence of kind of brake facing on braking performance has been examined. The braking systems and braking is very important for vehicle security. A pair of brake facing of good quality is very crucial to increase braking, performance. However, influence of kind of brake systems and After having maintence of used and new one facing on braking performance is not neglectable. Tests have been performed with nine brake facings on“Thepra”brake test device. Braking actions have been measured with different brake pedal actions have performed by device m add-on, the effect of temperature on brake force braking actions which have been performed by temperature, old-new pair of brake facing, drum brake system and disc brake system have been examined have been examined. Science Code Key Words Page Number Adviser 626.10.00 Brake, Brake shoes, Disc, Performance 60 Doç. Dr. Duran ALTIPARMAK