Non-hodgkin lenfoma tanılı bireylerde radyolojik değişiklikler ile klinik bulguların değerlendirilmesi ve fraktal analiz yöntemi ile kemik mikromimarisinin incelenmesi
Evaluation of clinical findings and radiological changes in individuals diagnosed with non-hodgkin lymphoma and investigation of bone micromarchitis by fractal analysis method
- Tez No: 828673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TAŞ ÖZYURTSEVEN, DOÇ. DR. HANDAN HAYDAROĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Non-Hodgkin lenfoma; farklı olgunluk evrelerindeki B veya T lenfositlerinden köken alan, lenfatik yapıların farklı malign neoplazmalarından oluşan ve Hodgkin Lenfoma dışındaki tüm lenfomaları kapsayan genel bir terimdir. Semptomları arasında ağrısız büyümüş lenf nodları, ateş, halsizlik ve kemik ağrısı görülür. NHL, nodal tutulum gösterdiği gibi ekstranodal olarak da gözlenebilir. Ağız boşluğu içindeki yumuşak dokular (diş eti, sert damak mukozası, yanak, dil, ağız tabanı ve dudaklar) ve çene kemikleri ekstranodal tutulum alanlarındandır. Çene kemiklerini tutan non-Hodgkin lenfoma parestezi, yutma güçlüğü, dişlerin sallanması ve mukozal kanama ile kendini gösterebilir. Ayrıca NHL; apse, epitelyal tümör veya çene osteonekrozu gibi durumlarla karıştırılabilir. Çalışmamızda NHL hastalarının klinik ve radyolojik muayene bulguları kaydedilmiştir, NHL'nin çene kemikleri üzerindeki etkisi fraktal analiz ile değerlendirilmiştir. Çalışmamız toplam 112 kişiden oluşan 4 gruptan oluşmaktadır. Grup 1: Yeni tanı almış ve tedaviye başlamamış 11 NHL hastası, Grup 2: NHL tanısı almış ve aktif tedavi gören 33 hastayı, Grup 3: NHL tanısı almış, tedavisi tamamlanmış ve 6 aydan uzun süredir remisyonda olan 34 hastayı, Grup 4: 34 sağlıklı gönüllüyü ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-Hodgkin lymphoma; Hodgkin Lymphoma is a general term that includes all lymphomas, consisting of different malignant neoplasms originating from B or T lymphocytes at different maturity stages, consisting of lymphatic tumors. Symptoms include painless enlarged lymph nodes, fever, malaise, and bone pain. NHL can be observed extranodal as it shows nodal involvement. Soft tissues in the oral cavity (gingiva, hard palate mucosa, cheek, tongue, floor of the mouth and lips) and jaw bones are extranodal areas of involvement. Non-Hodgkin lymphoma involving the jawbones may present with paresthesia, difficulty in swallowing, loosening of the teeth, and mucosal bleeding. Also NHL; It can be confused with conditions such as abscess, epithelial tumor or osteonecrosis of the jaw. In our study, clinical and radiological examination findings of NHL patients were recorded, and the effect of NHL on the jawbones was evaluated with fractal analysis. Our study consists of 4 groups consisting of a total of 112 people. Group 1: 11 newly diagnosed NHL patients who did not start treatment, Group 2: 33 patients diagnosed with NHL and receiving active treatment, Group 3: 34 patients diagnosed with NHL, whose treatment was completed and in remission for more than 6 months, Group 4: 34 healthy means volunteer.