Yetişme yurdu 11-18 yaş erkek çocuklarında büyüme ve gelişimin incelenmesi
- Tez No: 38241
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE AKALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Diyarbakır Erkek Yetiştirme Yurdu'nda yaşayan gençlerle, fizyolojik ve sosyal yönden büyüme ve gelişim geriliği olmayan dişsel ve iskeletsel Cl I ilişkili bireyler arasında diş, çene, baş ve yüz gelişiminde farklılık olup olmadığını prepubertal, pubertal ve postpubertal dönemdeki büyüme ve gelişim hamlesiyle doğru orantılı olarak etkilenen bölgeleri belirlemeyi amaçladık. Araştırmamızda, yaşları 11 yıl ile 18 yıl arasında olan 50 yetiştirme yurdu genciyle, 50 Ali Emiri Ortaokulu öğrencisinden elde edilen boy ve ağırlık, alt ve üst çene ölçüleri, el-bilek radyografileri, ortopantomogram, cephe-lateral sefalometrik radyografi 1erden yararlanılmıştır. Diş, çene, baş ve yüz gelişiminde meydana gelen değişiklikleri incelemek için dişsel ve iskeletsel vertikal, sagital, transver sal yönde 61 ölçüm istatiksel olarak değerlendirilmiş ve büyüme, gelişimle oluşan değişiklikler belirlenmiştir. Prepubertal, pubertal ve postpubertal dönemdeki değerler iki bağımsız ortalamayı test eden“student's t”testi ile incelenmiştir. Araştırmamızda Diyarbakır Erkek Yetiştirme Yurdu'nda yaşayan bireylerin büyüme ve gelişim yönünden yaşıtlarına göre önemli bir farklılığının olmadığı görülmüştür.Yetiştirme yurdu ve kontrol grubunda büyüme, gelişimle alt ve üst çenede ark uzunluğunun azaldığı, bunun alt çenede daha belirgin olduğu görülmüştür. Büyüme ve gelişimle, SN-GoGn açısı ve gonial açıda azalma olmuş, keserler arası açı azalmış ve keserler retrüzyon yapmıştır. Ön ve arka kafa kaidesi uzunluğu, alt ve üst çene sagital yön boyutu, arka ve ön yüz yüksekl igi,alt ve üst molar ve kesici alveoler yüksekliği artmıştır. Üst ve alt dudak kalınlıkları artarken, alt ve üst dudak Ricketts'in E düzlemi gerisine çekilmiştir. Ayrıca burun yüksekliği, alt çene ve yüz genişliği de büyüme ve gelişimle artmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We purposed to determine the difference in the development of tooth, chin, head and face among the youngs in Diyarbakır Male Orphanage and the individuals with dental and skeletal CI I relation without deficiency of physiological and social growth and development, and the sections that affected direct proportional with growth and development attack in pre-pubertal, pubertal and post-pubertal periods. In this study, we used the weight and height, lower and upper impressions, hand-wrist radiographs, orthopantomogram and frontal-lateral cephalometric radiographs taken from 50 orphanage youngs and 50 Alifimiri high school students, between 11 and 18 years old. To examine the changes that occur in the development of tooth, chin, head and face, 61 vertical, sagittal, transversal dental and skeletal measurements were evaluated and changes occurred with growth and development were determined. The measurments in pre-pubertal, pubertal and post-pubertal periods were tested with“student's t”test. In our research, no significant difference was seen in individuals living in Diyarbakır Male Orphanage in the respect of growth and development according to the same age as another. In Orphanage and control groups, lower and upper arch 76distances decreased with growth and development and it was more significant in mandible. With growth and development, SN-GoGn and Gonial angle and the angle between incisors also decreased and incisors were retrused. Length of anterior and posterior cranial base, sagital dimensionof upper and lower jaws, anterior and posterior height of face, alveolar height of upper and lower molar and incisor were increased. While thickness of upper and lower lips increased, upper and lower lips were drawn belind the Itickett's E plane. In addition, nasal height, wilth of mandible and face increased with growth and development. K-:,t,n'y KÜ33LI 77