Bıldırcınların, coturnix coturnix linnaeus, 1758 (Aves:galli) evcil ve yabani alttürlerinde kanat iskeletini oluşturan humerus, radius, ulna ve manus kemiklerinin biyometrik ölçümlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 67398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BILDIRCINLARIN, Coturnix coturnix LINNAEUS, 1758 (AVES: GALLI) EVCİL VE YABANİ ALTTÜRLERİNDE KANAT İSKELETİNİ OLUŞTURAN HUMERUS, RADIUS, ULNA ve MANUS KEMİKLERİNİN BİYOMETRİK ÖLÇÜMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Mustafa YAMAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK Jüri : Prof. Dr. Sadettin TIPIRDAMAZ Jüri : Doç. Dr. Ali ATEŞ Bu çalışmada yabani bıldırcın, C. coturnix coturnix ile evcil bıldırcın, C. coturnix japoraca'nın kanat iskelet kemiklerinde bir fark olup olmadığını araştırmak için 57 bıldırcın elde edilmiştir. Bu örneklerin eşey aynını 31 dişi, 26 erkek şeklinde olmuştur. Her iki bıldırcın alttürünün kanat kemiklerinin ölçümleri verilmiş ve şekilleri çizilmiştir. Bu alttürlerin karşılaştırılması dişiler ve erkekler şeklinde ayrı ayrı yapılmıştır. Kanat kemikleri açısından bu alttürlerde istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler : Evcil bıldırcın, yabani bıldırcın, kanat iskelet kemikleri, biyometrik ölçüm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE COMPARISON OF THE BIOMETRICAL MEASURINGS OF WING SKELETAL BONES (HUMERUS, RADIUS, ULNA AND MANUS) OF WILD AND DOMESTIC SUBSPECIES OF QUAILS Coturnix cotumix Mustafa YAMAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assist. Prof. Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK Jury : Prof. Dr. Sadettin TIPIRDAMAZ Jury : Assoc. Dr. Ali ATEŞ In this study, for research of differences on wing skeletal bones of wild quail, C. coturnix coturnix between domestic quail, C. coturnix japonica, 57 quail specimens were collected. These specimens were 31 females and 26 males. Measurements of wing skeletal bones of both quails were given and its pictures were drawn. Measurements of females and males of these subspecies were comparised seperately. In these subspecies, according to wing bones were not found to be different statisticaly. Keywords : Domestic quail, wild quail, wing skeletal bones, biometrical measurement. u