Tuzaklanmış parçacıkların termodinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the thermodynamical properties of trapped particles
- Tez No: 382420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sıcaklığı 0 K ye yakın olan sistemlerde hacim parametresi kontrol edilemediğinden, bu sistemlerde hacim yerine parçacıkları tuzaklamakta kullanılan ve zamanla periyodik olarak değişen manyetik alanın açısal frekansı termodinamiğin birinci yasasındaki iş terimi için daha uygun bir parametredir. Bu tez çalışmasında, termodinamiğin birinci yasasında hacim yerine açısal frekans kullanıldığında termodinamik hal denklemlerinin nasıl değişeceği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The volume parameter of the systems that are close to 0 K can not be controlled, therefore for these systems, the angular frequency of the time dependent magnetic field to trap the particles is a more suitable parameter for the work term in the first law of thermodynamics. In these thesis, we investigate the change of the thermodynamical equation of states when one uses the frequency instead of the volume in the first law of thermodynamics.