İnjektif modüllerin genelleştirmeleri
Generalization of injective modules
  1. Tez No: 382426
  2. Yazar: SERPİL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNGÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Modül teoride injektif modüllerin önemli uygulamaları vardır. İnjektif modüller teorisi 1950'li yıllara dayanır. Bu tezde injektif modüller ve genelleştirmeleri çalışılmıştır. Bunun için bazı farklı injektif modül tanımları ve temel özellikleri verilmiştir. A-injektif ve A-essential injektif modül, principally injektif modül, quasi-injektif ve pseudo-injektif modül tanımları ele alınmıştır. f -injektif modül, small PP-M-injektif modül ile small PPQ-injektif modül, SP-M-injektif ve relatif injektif modül tanımları çalışılmıştır. Son olarak, bu çalışmada bahsedilen injektif modüller arasındaki ilişkiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are important applications of injective modules in the module theory. Theory of injective modules goes back to years of 1950. In this thesis, injective modules and their generalizations have been studied. For this fact, definitions of some different injective modules and their basic properties are given. Definitions of A-injective and A-essential injective module, principally injective module, quasi-injective and pseudo-injective module have been reviewed. Definitions of f -injective module, small PP-M-injective module and small PPQ-injective module, SP-M-injective and relative injective module have been studied. Finally, we gave relations of the injective modules which they mentioned in this study.