Adıyaman i̇li̇nde süt üreti̇m çi̇ftli̇kleri̇nde üreti̇len çi̇ğ sütler i̇le sokak sütleri̇ni̇n bazı ki̇myasal ve mi̇krobi̇yoloji̇k özelli̇kleri̇ni̇n beli̇rlenmesi̇ üzeri̇ne karşlaştırmaliı bi̇r araştırma
A comparative study on the determination of some chemical and microbiological properties of street milk and raw milk produced in milk farm in Adıyaman
- Tez No: 382445
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SERDAR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Marine Engineering, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Adıyaman ilinde kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde farklı noktalardan alınan 76 adet sokak sütü ile süt üretim çiftliklerinden elde edilen 24 adet çiğ sütün bazı kimyasal ve mikrobiyolojik kalitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda süt üretim çiftliklerinden elde edilen toplam 24 adet çiğ sütün tamamına yakın bir kısmının titrasyon asitliği, kurumadde, yağsız kurumadde, protein ve yoğunluk değerleri Türk Gıda Kodeksi Çiğ ve Isıl İşlem Görmüş İçme Sütleri Tebliği'ne uygun bulunurken, toplam bakteri sayıları ise (%79'u) uygun bulunmamıştır. Yine sütlerin kurumadde, yağsız kurumadde, protein,yoğunluk değerleri ve toplam bakteri sayıları üzerine mevsimin etkisi istatistiksel olarak önemli (p0.05) olmuştur. İncelenen toplam 76 adet sokak sütünün ise önemli bir kısmının titrasyon asitliği, kurumadde, yağsız kurumadde, protein,yoğunluk değerleri ve toplam bakteri sayıları bakımından Türk Gıda Kodeksi Çiğ ve Isıl İşlem Görmüş İçme Sütleri Tebliği'ne uygun bulunmamış ve sokak sütlerinin kimyasal ve mikrobiyolojik kalitelerinin yetersiz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of some chemical and microbiological qualities of 76 street and 24 dairy farm milk samples, which were taken in different parts of Adıyaman during winter, spring, summer and autumn, were aimed. At the end of study, whereas the titratable acitidity, dry matter, non fat dry matter, protein and density of nearly all of the 24 milk samples, obtained from dairy farm, were adequate, but total bacterial counts of them (about 79%) were not adequate the requirements in Turkish Food Codex. According to results, season had significant effect on the dry matter, non fat dry matter, protein, density and total bacterial counts (p0.05). It was determined that the chemical and microbiological qualities of the most of the 76 street milk samples were not sufficient and the titratable acidity, dry matter, non fat dry matter, protein, density and total bacterial counts were not adequate the requirements in Turkish Food Codex.