Uludağ Üniversitesi kampüsü orman ve yaban hayatı koruma alanından izole edilen protosteliomycetes grubu organizmaların teşhis ve tanımları
The definication and diagnosis of protosteliomycetes group organisims that are isolated in forestry and wildlife saving area of Uludağ University campus
  1. Tez No: 382478
  2. Yazar: EBRU SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN, DOÇ. DR. CEMAL CEM ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Bursa ilinde Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü Orman ve Yaban Hayatı Koruma alanından toplanan substratlardan elde edilen Protosteliomycetes üyelerine yöneliktir. Çalışma Eylül 2013- Mayıs 2014 tarihleri arasında, elde edilen primer izolasyon petrileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. İklimsel yönden Akdeniz geçiş iklim özelliklerini gösteren bu alanda 13 protostelid türünün tespiti gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından tespit edilen taksonlar; Protostelium mycophaga L.S. Olive & C. Stoianovitch 1960, Clastostelium recurvatum L.S. Olive & C. Stoianovitch 1964, Planoprotostelium aurantium L.S. Olive & C. Stoianovitch 1971, Echinosteliopsis oligospora Reinhardt & L.S. Olive 1967, : Schizoplasmodiopsis pseudoendospora L.S. Olive, M. Martin & C. Stoianovitch 1967, Protosporangium articulatum L.S. Olive & C. Stoianovitch 1972, Schizoplasmodiopsis amoeboidea L.S. Olive & K.D. Whitney 1982, Schizoplasmodiopsis vulgare L.S. Olive & C. . Stoianovitch 1975, Soliformovum expulsum (L.S. Olive & C. Stoianovitch) Spiegel 1994, Endostelium zonatum.(L.S. Olive & C.Stoianovitch) Olive, W.E.Bennett & C. Deasy 1984, Protosteliopsis fimicola (L. S. Olive ) Olive & C. Stoianovitch 1966, Protostelium pyriformis L S. Olive & C. Stoianovitch 1969, Echinostelium bisporum (L.S. Olive & C.Stoianovitch) K.D.Whitney & Olive 1982 'dir. Clastostelium recurvatum, Planoprotostelium aurantium, Protosporangium articulatum, Soliformovum expulsum, Endostelium zonatum, Protosteliopsis fimicola ve Protostelium pyriformis Türkiye için yeni kayıt taksonlardır.
Özet (Çeviri)
This research is intended to the members of protosteliomycetes, obtained from substrates from which is collected from the area substrates in forestry and wildlife conservation region of Uludağ University Görükle Campüs in Bursa. It was carried out on the primery ısolation plates that were formed from collected substrates between the months of September 2013- May 2014. 13 protostelid taxa have been detected in this zone which shows climatic transitional characteristic Mediterranean climate. The kinds of taxa which were detected in the zone. Protostelium mycophaga L.S. Olive & C. Stoianovitch 1960, Clastostelium recurvatum L.S. Olive & C. Stoianovitch 1964, Planoprotostelium aurantium L.S. Olive & C. Stoianovitch 1971, Echinosteliopsis oligospora Reinhardt & L.S. Olive 1967, Schizoplasmodiopsis pseudoendospora L.S. Olive, M. Martin & C. Stoianovitch 1967, Protosporangium articulatum L.S. Olive & C. Stoianovitch 1972, Schizoplasmodiopsis amoeboidea L.S. Olive & K.D. Whitney 1982, Schizoplasmodiopsis vulgare L.S. Olive & C. Stoianovitch 1975, Soliformovum expulsum (L.S. Olive & C. Stoianovitch) Spiegel 1994, Endostelium zonatum.(L.S. Olive & C.Stoianovitch) Olive, W.E. Bennett & C. Deasy 1984, Protosteliopsis fimicola (L.S. Olive) Olive & C. Stoianovitch 1966, Protostelium pyriformis L.S. Olive & C. Stoianovitch 1969, Echinostelium bisporum (L.S. Olive & C.Stoianovitch) K.D.Whitney & Olive 1982. These taxa Clastostelium recurvatum, Planoprotostelium aurantium, Protosporangium articulatum, Soliformovum expulsum, Endostelium zonatum, Protosteliopsis fimicola and Protostelium pyriformis are new records for Turkey.