Gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) anestezik madde olarak kekik (Origanum onites) ve kişniş (Coriandrum sativum) uçucu yağlarının kullanılması
The use of essential oils of thyme (Origanum onites) and coriander (Coriandrum sativum) as anesthetics in rainbow trouts (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 724521
  2. Yazar: HÜSNÜ KOCAAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, kekik (Origanum onites) ve kişniş (Coriandrum sativum) uçucu yağlarının gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss)'nda anestezik etkileri tespit edilmiştir. Denemede ortalama ağırlığı 10 gr olan gökkuşağı alabalıkları kullanılmıştır. Anestezik etkinin tespiti için uçucu yağlar farklı konsantrasyonlarda (20, 50, 70, 100, 150, 200, 300, 400, 500, 600 mg/L) hazırlanmıştır. Anesteziye giriş ve çıkış süreleri her balık için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Deneme sonunda, alabalıklar 50 ve 70 mg/L kekik uçucu yağı içeren dozda derin anesteziye girmiş, fakat her iki konsantrasyonda da 10 dakikada anesteziden çıkamamıştır. Kişniş uçucu yağı balıklarda en ideal 200 mg/L'de derin anestezi, 50 mg/L'de derin sedasyon yapmıştır. Kişniş uçucu yağı alabalıklarda ölüm yapmamıştır. Deneme sonunda, gökkuşağı alabalıklarında 200 mg/L kişniş uçucu yağının anestezik olarak kullanımının uygun olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, anesthetic effects of thyme (Origanum onites) and coriander (Coriandrum sativum) essential oils were determined on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Rainbow trout with an average weight of 10 g were used in the experiment. In order to determine the anesthetic effect of essential oils were prepared in different concentrations (20, 50, 70, 100, 150, 200, 300, 400, 500, 600 mg/L-1). Anaesthasia induction and recovery time of anesthesia were evaluated separately for each fish. At the end of the experiment, 50 and 70 mg/L-1 thyme essential oil entered deep anesthesia in trout, but fish could not come out of anesthesia in 10 minutes at both concentrations. Coriander essential oil provided deep anesthesia at 200 mg/L-1 and deep sedation at 50 mg/L-1 in fish. Coriander essential oil showed no mortality in trout. At the end of the experiment, it was determined that the use of 200 mg/L-1 coriander essential oil as an anesthetic would be appropriate in rainbow trout.