Farklı fungisitlerin kömür çürüklüğü hastalığı etmeni Macrophomina phaseolina (Tassi) Goid. üzerine etkinliklerinin belirlenmesi
Identifying the effects of different fungicides on the charcoal rot pathogen factor Macrophomina phaseolina (Tassi) goid.
  1. Tez No: 382523
  2. Yazar: ERKAN SOYLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MEHMET TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, farklı fungisitlerin kömür çürüklüğü hastalığı etmeni Macrophomina phaseolina'nın miselyal gelişimi, mikrosklerot çimlenmesi ve tohumlarda (soya, yer fıstığı ve mısır) patojenitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Miselyal gelişme, mikrosklerot çimlenmesi ve tohumlarda patojenite denemelerinde 6 farklı fungisit [200g/l azoxystrobin + 125g/l difenoconazole (Quadris Maxx), 160g/l Prothioconazole +300g/l Spiroxamine (Input), 400 g/lt Mono & di potasyum phosphonate (Agri-Fos 400), %70 Thiophanete Methyl (Erzen), 360g/lt Hymexazol (Tachigaren 30L) ve 250g/lt Hidrojen peroksit (Huwa-San)] kullanılmıştır. Miselyal gelişme ve mikrosklerot çimlenme denemelerinde her bir fungisit için 1-100 ppm arasında değişen 6 doz değerlendirmeye alınmıştır. Duncan çoklu karşılaştırma testi sonucuna göre istatistiksel olarak 200g/l azoxystrobin + 125g/l difenoconazole aktif maddeli fungisit %87,1 engelleme oranı ile miselyal gelişimi ve %88,9 engelleme oranı ile mikrosklerot çimlenmesini engellemede en etkin fungisit olarak saptanmıştır. Bu fungisitten sonra etki sırasına göre %70 Thiophanete Methyl ve 160g/l Prothioconazole + 300g/l Spiroxamine aktif maddeli fungisitler etkili olmuştur. %85,1 engelleme oranı ile miselyal gelişimi ve %76,1 engelleme oranı ile mikrosklerot çimlenmesini engellemede %70 Thiophanete Methyl aktif maddeli fungisit etkili olmuştur. 160g/l Prothioconazole + 300g/l Spiroxamine aktif maddeli fungisit ise %73,9 engelleme oranı ile miselyal gelişimi ve %73,6 engelleme oranı ile mikrosklerot çimlenmesini engellemiştir. Tohumlarda patojenite denemelerinde ise 200g/l azoxystrobin + 125g/l difenoconazole ve 160g/l Prothioconazole + 300g/l Spiroxamine aktif maddeleri aynı etkiyi göstermiş olup, en başarılı aktif maddeler olarak tespit edilmiştir. Etki bakımından bu aktif maddelerden sonra %70 Thiophanete Methyl aktif maddesi etkili olmuştur. Tüm denemelerde ise 400 g/lt Mono & di potasyum phosphonate, 360 g/lt Hymexazol ve 250 g/lt Hidrojen Peroksit aktif maddeli fungisitlerinin M. phaseolina'ya karşı kayda değer etkilerinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different fungicides on the mycelial growth of the charcoal rot pathogen factor Macrophomina phaseolina mikrosklerot germination and seed-in (soy, peanuts and corn) pathogenicity have been studied. Six different fungicides [200g/l azoxystrobin + 125g/l difenoconazole (Quadris Maxx), 160g/l Prothioconazole +300g/l Spiroxamine (Input), 400 gr/lt Mono & di potassium phosphonate (Agri-fos 400), %70 Thiophanete Methyl (Erzen), 360g/lt Hymexazol (Tachigaren 30L) and 250gr/lt Hydrogen Peroxide (Huwa-San)] are used in the mycelial growth, mikrosklerot germination and seed-in pathogenicity trials. Six different doses that vary for each fungicide between 1-100 ppm are put into perspective in the mycelial growth and mikrosklerot germination trials. According to the result of Duncan's multiple range test, statistically, the fungicide with active agent of 200g/l azoxystrobin + 125g/l difenoconazole at %87,1 inhibition rate has been found as the most efficient one in inhibiting the mycelial growth and at %88,9 inhibition rate in inhibiting the mikrosklerot germination. After this fungicide, the fungicides with active agent of %70 Thiophanete Methyl and 160g/l Prothioconazole + 300g/l Spiroxamine have been found efficient. The fungicide with active agent of %70 Thiophanete Methyl has been efficient in inhibiting the mycelial growth at %85,1 inhibition rate and the mikrosklerot germination at %76,1 inhibition rate. As for the fungicide with active agent of 160g/l Prothioconazole + 300g/l Spiroxamine, it has inhibited the mycelial growth at %73,9 inhibition rate and the mikrosklerot germination at %73,6 inhibition rate. As for the seed-in pathogenicity trials, the fungicides with active agent of 200g/l azoxystrobin + 125g/l difenoconazole and 160g/l Prothioconazole + 300g/l Spiroxamine have taken the same effect and were identified as the most successful active agents. With regard to its effect, the active agent of %70 Thiophanete Methyl has been found efficient after these active agents. For all the trials, no considerable effects of the fungicides with active agent of 400 gr/lt Mono & di potassium phosphonate, 360 g/lt Hymexazol and 250 gr/lt Hydrogen Peroxide have been observed against M. phaseolina.