Atıklardan biyokömür eldesi
Production of biochar from wastes
- Tez No: 382564
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada torrefaction yöntemi ile zeytin ağacı budama atıklarının, asma budaklarının, mısır sapının ve etlik tavuk pisliğinin farklı sıcaklıklarda biyokömür haline getirilerek yakıt özelliklerinin iyileştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Torrefaction çalışmaları, 250 ºC, 300 ºC ve 350 ºC reaksiyon sıcaklıklarında ve 30 dakika reaksiyon sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada biyokömürlerin yakıt karakteristiğinin anlaşılması için elementel analiz, termogravimetrik analiz, FT-IR analizi ve PAH analizi yapılmıştır. Sıcaklık artışıyla birlikte yakıt karakteristiği açısından linyit yapısında biyokömürler elde edilmiştir. Çalışılan koşullarda %32 – 78 aralığında kütlece verim elde edilirken, ürünlerin ısıl değerleri 20 - 28 MJ/kg arasında değişim göstermekte olup linyite göre daha kaliteli bir ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, broiler chicken manure, vine stalk, corn stalk, olive leaf and stalk was treated by torrefaction method for the production of biochar which was used as a fuel. For this purpose, the torrefaction of biomass was carried out at different temperatures (250, 300 and 350 °C) and at reaction time (30 minute). In this study, the biochars were analyzed for elemental composition, thermal degradation characteristic, organic and PAH content. The temperature was the significant factor affecting the yield and characteristics of biochar. Higher temperatures increased the biochar's carbon content but reduced its mass yield and energy yield. Over the range of temperature employed here, approximately 32–78% of the starting feedstock mass was recovered as biochar. The energy contents per weight of the biochars were from 20 to 28 MJ/kg which are more than that of lignite and close to that of typical bituminous coals.