Farklı sıcaklıklarda yakma alın kaynak yöntemi ile kaynaklanmış rayların mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Mechanical properties comparison of jointed rails welded at different temperatures by flash butt welding process
- Tez No: 382610
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Demiryolu ray kaynağı, demiryolu raylarının bakım ve üretim süreçlerinde sıklıkla kullanılan bir kaynak yöntemidir. Yakma alın kaynak yöntemi ile kaynaklanmış raylar, tren işletmeciliğinden gelen yüklere karşı dayanıklı olmalı ve bu yüklerin altyapıya iletilmesinde gerekli performansı göstermelidir. Bundan dolayı, diğer ray kaynak yöntemlerinde olduğu gibi yakma alın kaynak yönteminde de ilgili standartlar ve talimatnameler uyarınca kaynağın uygulanmış olması çok önemlidir. Yakma alın kaynak yönteminin uygulanması sırasında kaynak yapacak personel tarafından takip edilen ve farklı ülkelerdeki farklı koşullara bağlı olarak değişen bazı kurallar (sıcaklık koşulları, kaynak makinesinin durumu, kaynakçının kabiliyeti vb.) vardır. Türkiye'de ve diğer ülkelerin çoğunda tüm ray kaynak yöntemleri için eğer ray sıcaklığı (-3)°C'nin altında ise kaynak yapılmasına izin verilmemekte, (45)°C'nin üstünde ise kaynaklı rayların bağlantı elemanları ile yola sabitlenmemesi gerekmektedir. Ray kaynak işleminin yapıldığı yere bağlı olarak değişen nötr ray sıcaklık aralığında kaynakların uygulanmasına önem verilmelidir. Bu çalışmada; (-5)°C, (51)°C ve nötr ray sıcaklık aralığı (21°C ile 27°C) içerisinde (22°C)'de kaynaklanmış rayların mekanik özelliklerinde meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır. Araştırmada, EN 13674-1'de adı geçen 60 E1 rayları kaynaklanmış ve her kaynaklanmış ray grubuna EN 14587-2 standardı uyarınca görsel muayene, sertlik testi, eğme testi, makro ve mikro inceleme, manyetik parçacık ve ultrasonik muayene yöntemleri uygulanmıştır. Yapılan araştırmalar ve çalışmaların neticesinde düşük sıcaklıklarda kaynaklanmış rayların mekanik özelliklerinin kötüleştiği ve daha kolay kırılabildiği sonucuna varılmıştır. Daha kırılgan raylar ise demiryolu taşımacılığını ciddi olarak tehdit etmektedir.
Özet (Çeviri)
Flash butt welding is a commonly used welding method in railway construction and maintenance. The track that is constructed with flash butt welding should be resistant to the vehicle operation forces, fatigue loads and show sufficient performance against impact loads. Therefore, application of flash butt welding method as well as any other rail welding techniques becomes crucial in accordance with related regulations. In this welding technique, like other techniques, there are several rules (temperature conditions, welding machine conditions, welder skill etc.) which vary depending on different conditions in different countries and have to be followed by the staff in charge. For all welding techniques for tracks, the welding application cannot be applied under - 3°C degree and above 45°C degree the welder should not fix the fasteners on the track and be more careful about the duration of de-stressing of rails in Turkey. And obviously, there is a specific temperature called as“rail neutral temperature”which changes by location of an application. This paper studied the mechanical properties of rails welded at three different temperatures which are -5°C, 51°C and 22°C within the neutral operating temperature range (21°C to 27°C). 60E1 rails have been chosen for this study as specified in EN 13674-1 and welded rails in different temperatures were tested (visual inspection, hardness test, bending test, macro and micro examinaiton, magnetic particle and ultrasonic inspection) according to EN 14587-2. The analysis results showed that at a low temperature the mechanical properties (particularly bend test results) of welded rail joints get worse and brittle failures take place more easily. This threatens the railway transportation seriously. It is necessary to understand the mechanical properties of flash butt welded rail steels under service at low temperature conditions because the railway constructions carried on at low temperatures gradually increase.