Evaluation of the antibacterial effect of the extract of Pistacia vera L. nut pericarp against clinical isolates of methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) and vancomycin resistant Enterococcus (VRE)
Vankomisine direncli enterococcus ve metsilline direncli Staphylococcus aureus'a karşi Pistacia vera kabugunun antibacteriyal etkilerinin arastirilmasi
- Tez No: 382635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bazı fıstık türünün daha önceki farmakolojik, antioksidan özellikleri araştırmaları yayınlanmıştı, fakat perikarpın antibakteriyal işlevinden bahsedilmemişti. Bu antibakteriyel etkinin disk agar difüzyon metodunu kullanarak metsilline direncli Staphylococcus aureus ve VRE'den ayırarak Pistacia vera L. perkarpının etanolik özünün üzerinde oluşturduğu etkiyi gösteren ilk çalışmadır. Daha öncede fındık perikapından hazırlanan P. vera'nın özü potansiyel antibakteriyel işlevi için incelenmişti, 25 pg/ml öz konsantrede hafif işlevsellik gözlendi, halbuki daha yüksek konsentrasyon MRSA klinik izolatlarına karşı önemli derecede antibakteriyal işlevsellik göstermişti. Enterococcus klinik izolatlarına dirençli olan Vankomisine karşı antibakteriyal etki gözlenmemiştir Sonuç. VRE üzerinde hiçbir etki göstermezken, fındık perikarpının P. vera özünün MRSA gelişimi engellemek için etkisinin olduğunu gösteriyor. Ayrıca, antibiyotik etki gösteren sefoksitin gibi standart ilaçlar, kontrol etmeni olarak MRSA'ya karşı kullanılıyor. Vankomisin VRE'ye karşı konrtol etmeni olarak kullanılırdı. MRSA'ya karşı maksimum inhibisyon alanı 24 mm olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In previous studies pharmacological, antioxidant characteristics of some Pistacia species has been reported, but a study on the antibacterial activity of pericarp of Pistacia vera L. has not been studied yet. This is the first study on the antibacterial effect of ethanolic extract of P. vera L. nut pericarp against clinical isolates of methicillin resistant Staphylococcus aureus and vancomycin resistant Enterococcus using the disc agar diffusion method. The extract of P. vera was examined for its potential antibacterial activity which was previously prepared from nut pericarp, slight activity was observed at extract concentration 25 µg/ml, whereas higher concentration showed significant antibacterial activity against MRSA clinical isolates. While no antibacterial effect was observed against VRE clinical isolates. The results indicated that the extract of P. vera nut pericarp have the capacity to inhibit the growth of MRSA. Standard drugs with antibiotic action like cefoxitin, was also used against MRSA as the control agent and vancomycin was used as the control agent against VRE. The maximum zone of inhibition observed was 24 mm against MRSA.