Aksaray, Mersin, Nevşehir ve Niğde illerinde meyve sinekleri (Diptera: Tephritidae) faunası ve sistematiği üzerine araştırmalar
Researches on the fruit fly (Diptera: Tephritidae) fauna and systematic in Aksaray, Mersin, Nevşehir and Niğde provinces
- Tez No: 382637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma 2012 – 2013 yılları arasında Aksaray, Mersin, Nevşehir ve Niğde illerinden toplanan meyve sineği örneklerine dayanmaktadır. Çalışma süresince araştırma bölgesinden toplanan 5458 meyve sineği örneği Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Entomoloji laboratuvarında düzenlenmiştir. Teşhisler sonucunda meyve sineklerinden 5 altfamilya (Aciurinae, Myopitinae, Tephritinae, Terellinae ve Trypetinae) ve 23 cinse (Aciura, Urophora, Acanthiophilus, Campiglossa, Capitetes, Dioxyna, Ensina, Euaresta, Heringina, Oxyna, Spathulina, Sphenella, Tephritis, Tephritomyia, Trupanea, Xyphosia Chaetorellia, Chaetostomella, Orellia, Terellia, Ceratitis, Hypenidium, Rhagoletis) ait 71 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Urophora turkeyensis ilk kez bu çalışma ile literatürlere girerek yeni tür olarak tanımlanmıştır. Ayrıca Dioxyna sororcula, Terellia ivannikovi ve Urophora trinervii türleride bu çalışma ile Türkiye'den ilk kez kayıt altına alınmıştır. Tespit edilen türler için alt familya, cins ve türleri için bölgesel teşhis anahtarları hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra türlere ait morfolojik tanımlamalar yapılmış ve türlerin ergin, kanat, aculeus ve aculeusun çizim resimleri verilmiştir. Araştırma bölgesinde daha önce bu kadar kapsamlı bir çalışma yapılmadığından tespit edilen türlerin birçoğu bölgeden ilk kez kaydedilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları gelecek çalışmalara önemli bir kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was based on the fruit flies materials which were collected from Aksaray, Mersin, Nevşehir and Niğde provinces between 2012 and 2013. During the study, 5458 fruit flies materials were collected from the region, prepared and identified in Entomology Laboratory of Biology Department, Gaziantep University. The results of identification, revealed 71 fruit fly species belonging 23 genera (Aciura, Urophora, Acanthiophilus, Campiglossa, Capitetes, Dioxyna, Ensina, Euaresta, Heringina, Oxyna, Spathulina, Sphenella, Tephritis, Tephritomyia, Trupanea, Xyphosia Chaetorellia, Chaetostomella, Orellia, Terellia, Ceratitis, Hypenidium, Rhagoletis) from 5 subfamily (Aciurinae, Myopitinae, Tephritinae, Terellinae ve Trypetinae) determined. With this study, a new species was recorded, described and named as Urophora turkeyensis. Also Dioxyna sororcula, Terellia ivannikovi and Urophora trinervii were recorded for the first time from Turkey in this study. Regional identification keys were prepared for the subfamily, genera and species. Besides, morphological descriptions, adult, wing, aculeus photos and aculeus illustrations were given. There has not been comprenshive research about fruit flies in the study region so most of these species were recorded for the first time in the region. Therefore, results of this study will be an important source to the future studies.