Electronic structure of ligand-passivated metal nanoclusters
Ligandlarla pasifleştirilmiş metal nanotopakların elektronik yapıları
- Tez No: 382661
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ALİ SEBETCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Nötr ve iyonik ligandlar ile pasifize edilmiş metal nanotopakların geometrik, elektronik ve manyetik özellikleri çalışıldı. Yoğunluk Foksiyonel Teorisi kullanılarak bir takım organik moleküller ya da metal oksitlerin Pt, Co, Pd, ve bu elementlerden oluşan nano alaşımlar üzerindeki adsorpsiyon etkileri incelenmiştir. Ligandlar ile korunan metal nanotopakların en düşük izomerleri kapsamlı bir tarama ile araştırıldı. En kuvvetli adsorpsiyon için atomların geometrik konumları tespit edildi ve geometrik konumları belirlenen yapıların elektronik ve manyetik durumları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The geometric, electronic, and magnetic properties of neutral and ionic ligand-passivated metal nanoclusters have been studied. The adsorption of a number of organic molecules and metal oxides on Pt, Co, Pd, and nanoalloys is investigated by means of density functional theory calculations. Various interaction patterns between the ligands and the metal clusters are constructed and screened with extensive structure searches for the low-lying isomers of the ligand-protected complexes. The optimal adsorption sites are identified and the corresponding electronic and magnetic states are analyzed.