Tip 2 diabetes mellitus (NIIDDM) ve 3. trimester gebelerde eritrosit membran fruktozamin konsantrasyonunun değerlendirilmesi
- Tez No: 38279
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniğine Diabetes Mellitus ( Tip il) kesin tanısıyla yatırılan 50 hasta ile Kadın hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde rutin gebelik kontrolleri yapılan 50 sağlıklı üçüncü trimester gebe üzerinde yapıldı. Sağlıklı 50 kişi kontrol grubu olarak seçildi. Hasta ve kontrol gruplarında eritrosit membran protein fruktozamin miktarı tayin edildi. Diabetli hastalarda eritrosit membran proteinlerindeki fruktozamin değerleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (4,34±0,92 mMol/L, kontrol grubu: 2,53±0,34 mMol/L, p0,05). Sonuç olarak eritrosit membran proteinlerinin glikozilasyonunun bir göstergesi olarak, eritrosit membranında fruktozamin ölçümünün kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This study was carried out on 50 patients with non-insulin dependent diabetes mellitus admitted to department of Internal Medicine and 50 healthy pregnants at the third trimester in Atatürk University Research Hospital. Fifty healthy subjects were included in the study as controls. Levels of protein fructosamine of erythrocyte membrane were determined in the patient and control groups. These levels were found significantly higher in the diabetic patients than in the controls ( 4,34±0,92 mMol/L, control groups ;2,53 ± 0,34 mMol/L, p0,05). By the present study, we have concluded that erythrocyte membrane fructosamine levels can be used as indication of glycosylation of erythrocyte membrane proteins.