Lösemi hücre hatlarında elk-1 geni ve bu transkripsiyon faktörünün hedefindeki genlerin ekspresyonlarındaki değişimlerin belirlenmesi
Determination of elk-1 and possible targets of this transcription factor in leukemia cell lines
- Tez No: 382834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU YAŞAR ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akut lösemi klinik ve biyolojik heterojenite gösteren malign ve klonal bir hematopoetik kök kücre hastalığıdır. Ülkemizde her yıl binlerce insanda görülen löseminin hücresel kökeninin ve hücrelerin malignant değişimini tetikleyen genetik mekanizmaların anlaşılması için özellikle moleküler genetik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Transkripsiyon faktörü olarak fonksiyon gören ELK-1 proteininin miyojenik farklılaşmadaki rolü iyi bilinmektedir. Ancak yaptığımız literatür taramasında ELK-1 aşırı ekspresyonu ile hematolojik malignansiler arasında ilişki bildiren bir yayına rastlanmamıştır. Yaptığımız çalışmada HL-60, Jurkat, Daudi ve K-562 lösemi hücre hatlarında ELK-1'in gen ekspresyonundaki değişimlerin belirlenmesi planlanmıştır. Ayrıca ELK-1'in lökomogenezdeki rolünün aydınlatılabilmesi için beraber fonksiyon gördüğü düşünülen diğer genlerin (BCL10, CEBPB, MCL1, ZC3H12A, SRF) ekspresyon düzeyleri de araştırılmıştır. Proje kapsamında Elk1 geni ve kodladığı transkripsiyon faktörünün hedefinde olan beş gen bölgesinin ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Daudi hücre hattında ELK-1 ve SRF gen ifadesinin arttığı, Jurkat hücre hattında ise sadece ELK-1 gen ifadesinin arttığı belirlenmiştir. Diğer hücre hatlarında ELK-1 veya hedefi olabilecek genlerin ifadesinde değişim belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Acute leukemia is a malignant, clonal, hematopoietic stem cell disorder; comprising numerous clinical and biologic heterogeneities. Every year thousands of people are suffering from acute leukemia's in our country. To understand the cellular origins and several distinct genetic mechanisms that lead to malignant transformation of hematopoietic stem cells, especially research using molecular techniques have became important. Role in myogenic differentiation of ELK-1 protein is well studied but up to our knowledge no research indicated correlation between ELK-1 over expression and hematologic malignancies. With this project in HL-60, Jurkat, Daudi and K-562 cell lines we aimed to investigate expression of ELK-1 gene. In addition effects of ELK-1 over expression on ELK-1 candidate target genes BCL10, CEBPB, MCL1, ZC3H12A and SRF were investigated. Expression levels of ELK1 and target genes were determined using real-time PCR analysis. Daudi cell line over Express ELK-1 and SRF and Jurkat cell line over expresses only ELK-1.No change in transcription of ELK-1 or targets were determined in other cell lines.