Türkiye florasında bulunan yabani kırmızı frenk üzümünün (Ribes rubrum L.)kültüre alınarak fenolojik morfolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the phonological morphological and phenological characteristics of wild red currant (Ribes rubrum L.) found in the flora of Turkey
  1. Tez No: 382835
  2. Yazar: OKTAY SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırma 2012 yılında Tekirdağ ili koşullarında yürütülmüştür. Orta Anadolu'da Sivas ilinin Kangal ilçesinin İlanlı dağı eteklerinde yabani olarak yetişen kırmızı yabani Frenk üzümü fertleri arasında bir ön çalışma ve meyve özellikleri yönünde üstün değer gösteren bir fert esas alınmıştır. Bu fert üzerinden kurulan deneme parselinde 2012 yılı vejetasyon dönemi içerisinde fenolojik, morfolojik ve pomolojik gözlemler yapılarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda, UPOV (International UnionFortheProtection of New Varieties of Plants) standartlarında Ribesrubrum L. için belirtilen kriterler uyarlanıp esas alınmış ve çeşit özellik belgesi çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted at 2012 of Tekirdağ province conditions. in central Anatolia of Sivas province and at Kangal district under the mountain of İlanlı where red currant is wildly cultivated among the individuals by preliminary study and based on fruit characteristics an individual wich showedsuperiorvalue has beenbasedon thisstudy. A trialparcel has beenestablished of thementionedindividualandduringthevegetationperiodphenological, morphologicalandpomologicalobservations has beenmadewichwasusedtoforevaluationsperformed. As a result of studies, UPOV (International UnionFortheProtection of New Varieties of Plants) standardcriteriaforRibesrubrum L. wereadaptedandused as basesandissued an individualfeaturedocument.