Synergistic apoptotic effects of bortezomib and methylstat inhibitor on different multiple myeloma cell lines
Bortezomib ve metilstat inhibitörünün farklı multipl myeloma hücre hatları üzerindeki sinerjik apoptotik etkileri
- Tez No: 382936
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BARAN, PROF. DR. GÜRAY SAYDAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Genetik, Genetics
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Multiple myeloma, plazma hücrelerini etkileyen hemotolojik malignansilerin yaygın bir türüdür. Multiple myeloma tedavisi için kullanılan bortezomib bir proteazom inhibitörü olarak iş görürken, metilstat ise anti-kanser potansiyele sahip bir demetilaz inhibitörüdür. Bu çalışmada, hem yalnızca metilstatın, hem de metilstat ve bortezomib kombinasyonunun anti-proliferatif ve apoptotik etkilerini araştırdık. Ayrıca metilstat ile indüklenen apoptozda rol oynayan gen profillerini inceledik. Bortezomib ve metilstatın U266 ve ARH77 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri MTT hücre proliferasyon testi ile gösterilmiştir. Bu ajanların apoptotik etkileri ise; mitokondriyal membran potansiyelindeki düşüşler JC-1 kiti, fosfotidil serin lokalizasyonu Annexin V testi ile belirlenmiştir. Hücre siklusu analizleri, flow sitometri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Metilstata yanıt olarak belli başlı apoptoz, hücre siklusu, DNA hasar tamiri ve invazyon ve metastaz ile ilgili 84 genin ekspresyon profillerindeki değişiklikler PCR Array ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, hem bortezomib hem de metilstatın zamana ve doza bağlı olarak anti-proliferatif ve apoptotik etkilere sahip oldukları tespit edilmiştir. Ajanların tek başlarına ve kombinasyon halinde uygulandığı sonuçlar karşılaştırıldığında, bortezomib ve metilstatın sinerjik olarak apoptozu tetiklediği gösterilmiştir. Sonuç olarak, metilstatın yapılacak in vivo ek analizlerden sonra MM'nın daha etkili tedavisi için önemli bir ajan olarak kullanılabileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma is one of the common hematological malignancies that affects plasma cells. Bortezomib, proteasome inhibitor, is an anticancer agent used for the treatment of multiple myeloma while methylstat is a demethylase inhibitor having anticancer potential. In this study, we investigated antiproliferative and apoptotic effects of methylstat alone or in combination with bortezomib. We also examined the genes involved in methylstat induced apoptosis. Cytotoxic effects of bortezomib and methylstat on U266 and ARH77 cells were demonstrated by MTT cell proliferation assay. To understand the apoptotic effects of these agents, loss of mitochondrial membrane potential was investigated by JC-1 method while phosphatidylserine localization was investigated by Annexin V assay. Cell cycle analysis in response to Bortezomib and Methylstat alone or in their combination were measured by flow cytometry. Changes in expression profiles of 84 genes underlying apoptosis, cell cycle control, DNA damage repair, and invasion and metastasis in response to Methylstat were determined by PCR Array. Our results demonstrated that both bortezomib and methylstat have antiproliferative and aoptotic effects in a time and dose dependent manner. Combination of bortezomib and methylstat induced apoptosis significantly as compared to any agent alone. In conclusion, we suggest methylstat as candidate agent for the treatment of MM after in vivo analyses.