A comparison of centrality measures for evaluating the project coordination performance
Proje koordinasyon başarımının değerlendirilmesi için merkezilik ölçümlerinin bir karşılaştırması
  1. Tez No: 382970
  2. Yazar: PELİN İPEK TİMURCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ZEYNEP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Projenin koordinasyon performansının etkin yönetilebilmesi için güvenilir ölçüm ve izleme yöntemlerine gerek vardır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, koordinasyon faaliyeti ile iletişim ağının yapılanması arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bu çalışmalarda ağ merkeziliğinin rolü, temel merkezilik ölçümleri olan derece, arada olma ve yakınlık merkeziliği değerleri ile incelenmiştir. Sosyal ağ analizi ile ilgili yeni araştırmalar, proje ağlarına ait güvenilir yapısal analizlerin yeni tanımlanan merkezilik ölçümleri ile yapılabileceğini kanıtlamıştır. Bu çalışmada, ağ merkeziliğinin güvenilir ölçümlerine ulaşabilmek amacıyla, bilgi merkeziliği kavramı kullanılarak yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Bu yaklaşım, bütün yörüngelerin bilgi taşıdığı fikrine dayanır. Çalışmada bilgi merkeziliği değerlerinin önemi araştırılmıştır. Bilgi merkeziliği değerleri, Enron şirketinin iki büyük projesinin aktörleri için hesaplanmıştır. Bu analizlerden üç önemli bulgu elde edilmiştir. İlk bulgu merkezi olarak konumlanan aktörlerin daha fazla koordinasyon içinde olduğunu göstermiştir. İkinci bulgu, koordinasyon için bilgi merkeziliğinin yönsüz ağlarda en güçlü belirleyici olduğunu göstermiştir. Üçüncü bulgu, yönlü ağlarda koordinasyon performansı için dış-merkezilik ölçümlerinin iç-merkezilik ölçümlerinden daha iyi belirleyiciler olduğunu göstermiştir. Bu bulguların inşaat yönetimi araştırmalarında koordinasyon performansını değerlendirmek için potansiyelleri olduğu görülmektedir ve bu sonuçlar proje iletişim ağının yapısal analizi için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of coordination performance in a project network requires reliable measures and monitoring methods for effective management. Recent literature includes studies addressing the relationship between coordinative activity and the configuration of communication networks. In these works, the role of network centrality is investigated through the basic standard centrality measures of degree, betweenness and closeness. Current social network analysis research emphasizes new formulations of centrality measures for robust structural analysis of project networks. This study presents a novel approach for measuring network centrality using the concept of information centrality. It is based on the idea that all paths carry information. The significance of information centrality values for the actors in two major projects of Enron Corporation is investigated. There are three major findings from these analyses. First finding suggests that highly centralized actors show more coordination. Second finding suggests that information centrality is the most potent predictor for coordination in undirected networks. Third finding is that out-centrality measures are better predictors for coordination performance in directed networks. The implications of these findings have potentials for assessing the coordination performance in construction management research, and it is promising for the structural analysis of project communication networks.