The hagia sophia in its urban context: An interpretation of the transformations of an architectural monument with its changing physical and cultural environment
Kentsel bağlamı içinde aya sofya: Bir mimari anıtın dönüşümlerinin değişen fiziksel ve kültürel çevresi ile bir yorumu
- Tez No: 382971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP AKTÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez kapsamında, İstanbul'daki Ayasofya, Tarihi Yarımada'daki fiziksel ve kültürel bağlamı içinde yaşayan bir anıt olarak ele alınarak, yapı ölçeğindeki değişimler ile daha geniş bir fiziksel ve kültürel bağlam içinde gerçekleşen dönüşümler arasındaki karşılıklı etkileşimin varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla, Tarihi Yarımada ve Ayasofya üzerine yapılan kent ve yapı ölçeğindeki çalışmalar çakıştırılarak okunmuş ve Ayasofya'nın onbeşinci yüzyılda gerçekleşen Osmanlı fethine kadar, değişen fiziksel ve kültürel bağlamı içinde dönüşürken, eş zamanlı olarak içinde bulunduğu çevreyi de yapı ölçeğindeki dönüşümler üzerinden değiştiren bir merkez olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma, dünyanın en önemli mimari anıtlarından biri olan Ayasofya'nın sürekli dönüşerek, eş zamanlı olarak değişen bir kentsel bağlam içinde farklı uygarlıkların kullanımında kalan bir mimari yapıt olduğunu göstermiştir. Ayasofya'nın önemini korumasında, yapının kentsel bağlamının önemi büyüktür. Aynı zamanda, yapı ölçeğindeki süreklilik ve değişimlerin de tarih boyunca Ayasofya'nın içinde bulunduğu kentsel bağlamın daha geniş bir ölçekte palimpsest bir süreç yoluyla önemini korumasındaki büyük etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hagia Sophia in Istanbul is handled as a living monument in its physical and cultural context in the Historic Peninsula to question the existence of a correlation between the changes in the building scale and transformations in a larger physical and cultural context. In order to do this, urban and architectural scale studies on the Historic Peninsula and Hagia Sophia are cross-read to highlight Hagia Sophia as the center of a continuously changing physical and cultural context which is changing with its transforming environment and, at the same time, changes its context through conversions that occur in the building scale up to the Ottoman conquest in the fifteenth century. This survey reveals Hagia Sophia as one of the most important architectural monuments in the world that has been a continually transforming edifice to remain in use for different civilizations in a synchronously changing urban context. The importance of the urban context of Hagia Sophia has had a major share in the maintenance of the building's importance. Changes and continuities in Hagia Sophia, in their turn, had their share in the maintenance of the importance of the building's urban context in a larger scale in a palimpsestic process.