Uzman sistem yaklaşımıyla son işlemci tasarımı
Development of A postprocessor with expert system
- Tez No: 38300
- Danışmanlar: PROF.DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
UZMAN SİSTEM YAKLAŞIMIYLA SON İŞLEMCİ TASARIMI (Doktora Tezi) Ersan ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM 1995 ÖZ Endüstride düşüncenin ürüne aktarılmasında hem modelleme hem de üretimde karşılaşılan problemlerin giderilmesi için sanayici ve akademisyenler uzun zamandan beri çalışmaktadır. Üretimde meydana gelen gelişmelere paralel olarak, imalat teknikleri ile çelişmeyecek bunun yanında geometri, topoloji ve çalışma ortamında fonksiyonunu yerine getirecek parça modelinin oluşturulup, bununla ilgili imalat bilgilerinin çıkarılması gerekir. Bu bilgilerin teknik ve teknolojik bilgilerle birleştirilerek üretim ortamına aktarılması, en kısa sürede yapılması gereken işlerdendir. Bu uygulamalar bir çok işletmede uzman kişiler yardımıyla yapılmakta ve fakat uzmanın her hangi bir sebepten işi terk etmesi durumunda sekteye uğramaktadır. Bu gibi problemlerin üstesinden uzman programlar yardımıyla gelinmesi amaçlanmakta ve sanayicilerin de desteklediği yazılımlar uygulamaya konulmaktadır. Yapılan çalışmada, dönel makina elemanları için Bilgi Sunuş, Bilgi Çıkarım, Mantıksal İşlemler ve Uzmanlık Modülleri bulunan uzman bir program hazırlanmıştır. Çıktı olarak da işlem yaprağı, kesici yolu, işlem-kesici listesi ve iki ayrı tezgah için sayısal denetimli parça programı alınmıştır. Anahtar Kelimeler :Bilgisayar Destekli İşlem Planlaması (BDÎP), Uzman İşlem Planlaması (UİP), özellik Tanıma, Bilgi Çıkarımı 625.02.07/225.05.01 189 Prof.Dr. Eres SÖYLEMEZ Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi
Özet (Çeviri)
11 DEVELOPMENT OF A POSTPROCESSOR WITH EXPERT SYSTEM APPROACH (Ph.D. Thesis) Ersan ASLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 1995 ABSTRACT On the way from idea through the product, research groups of companies and academic researchers have been working on overcoming the problems of either modeling or manufacturing in different domains. A Computer Aided Design (CAD) model of a part should be designed by considering geometrical and topological features and functionality at its place on a machine. On the other hand, it must be recognized and extracted necessary data from model without crossing by new production techniques. These extracted data has been translated into the manufacturing environment by combining technique and technological knowledge in a short time. All applications as mentioned above have been carried out manually at most of the companies. Whereas, if the expert is out of the work because of any reason, production can be paused for certain period. In last decade, all these problems have being proposed of solving by applying expert programs and some have been applied at many manufacturing area. This thesis has been prepared as an expert system having Knowledge Representation, Knowledge Inference, Logical Processes and Expertise Modules. Operation sheet, tool path, process-tool list and postprocessor for two different turning centers have been displayed and printed out. Key Words : Computer Aided Process Planning (CAPP), Expert Process Planning, Feature Recognition, Data Extraction. Scientific Code : 625.02.07/225:05.01 Number of Pages :189 Supervisor : Prof.Dr. Eres SÖYLEMEZ