X-ray timing properties of four anomalous X-ray pulsars: 4U 0142+61, 1E 2259+586, 1RXS J170849.0400910, and 1E 1841045
4U 0142+61, 1E 2259+586, 1RXS J170849.0400910, ve 1E 1841045 anormal X-ışını atarcalarının X-ışını zamanlama özellikleri
  1. Tez No: 383026
  2. Yazar: DANJELA ÇERRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL, DOÇ. DR. SITKI ÇAĞDAŞ İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, Anormal X-Işını Atarcaları (AXP) 4U 0142+61, 1E 2259+586, 1RXS J170849.0-400910, ve 1E 1841-045 için periyot kayması olmayan zaman aralıkları kullanılarak Rossi X-Ray Timing Exporer (RXTE) verileri ile elde edilen detaylı X-Işını zamanlama özellikleri sunulmaktadır. Bu AXP kaynaklar için atım geliş zamanları, faz-tutarlı zamanlama methodu kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen atım geliş zamanlarından, kaynakların atım frekansı yavaşlama oranı modellenerek cıkarılmış ve bu şekilde zamanlama artıkları elde edilmiştir. Bu zamanlama artıkları ise zamanlama gürültüsü gücünün hesaplanmasında kullanılmıştır. Zamanlama gürültüsü gücünün atım frekansı yavaşlama oranı ile muhtemel bağıntıları üç farklı durum için: 1) farklı zaman aralıklarında aynı kaynak için, 2) Anormal X-Işını Atarcaları sınıfı için, ve 3) bütün magnetar kaynakları için araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar AXP kaynakları için zamanlama gürültüsü gücünün atım frekansı yavaşlama oranı ile ilişkili olarak arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the detailed X-ray timing characteristics of four Anomalous X-Ray Pulsars (AXPs); 4U 0142+61, 1E 2259+586, 1RXS J170849.0400910, and 1E 1841045 are presented for glitch free time intervals using data taken by Rossi X-Ray Timing Explorer (RXTE). The pulse arrival times of these AXPs are evaluated by phase coherent timing method. After the removal of the spin-down trend from pulse arrivals, remaining residuals are used for estimation of their noise strengths. Possible correlation of the noise strength with spin-down rate is investigated for individual sources in different time intervals, for AXP class and for whole magnetars. Our initial results indicate that noise strength of these objects are scaling up with their spin down rates for AXPs and magnetars.