Strengthening of L-shaped composite laminates using carbon nanotube reinforcement and thin ply non-crimp fabrics
L-şekilli laminantların karbon nanotüp ve ince katman dokusuz kumaşlarla güçlendirilmesi
- Tez No: 383065
- Danışmanlar: DOÇ. DEMİRKAN ÇÖKER, DOÇ. MELİH PAPİLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Üretim teknolojilerindeki gelişim ile birlikte kompozit malzemelerin bükümlü yapılar gibi kompleks şekillerde kullanımını arttırmaktadır. Bununla bereber, kompozitlerin bükümlü yapılarda kullanılması bükümlü bölgede zayıflık yaratarak delaminasyona neden olmaktadır. Bu çalışmadaki temel amaç bu probleme malzeme özelliklerinde kayba neden olmayan ya da ağırlığı arttırmayan çözüm yöntemleri araştırmaktır. Bu çalışmada reçinesine Karbon Nanotüp eklenmiş kompozit malzemelerin ve ince katmanlı dokusuz karbon fiber kompozit malzemelerin bükümlü kiriş deneyleri ve kırılma tokluğu deneyleri yapılarak güçlendirmeye etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Reçinesine %3 KNT eklenmiş laminantların Mod-I ve Mod-II kırılma tokluğununun benzer orgu laminantlara göre sırasıyla %25 ve %10 daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bükümlü kiriş dayanımına etkileri üretim ve malzeme farklılıkları nedenleriyle tam olarak anlaşılamamıştır. Ayrıca, malzeme yapısının ince katmanlı dokusuz malzemeyle değiştirilmesinin mod-I ve mod II kırılma tokluğunu ve bükümlü kiriş dayanımını arttırdığı, üretim sırasında oluşan kusurların potansiyel kırılma yerlerini oluşturduğu hızlı kameralarla gözlemlenmiştir. Kusurlu numunelerde yük taşıma kapasitesi yüksek olsa dahi kırılma mekanizmasının kompleks hale geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The advances in manufacturing technologies have increased the use of composite materials in complex shapes such as curved beams. However, use of composites in complex geometries creates a weakness at the curvature and causes delamination failure. Major objective is to provide solution for this problem without degrading properties or increasing the weight of the structure. In this study, the effect of CNTs in the resin and the use of non-crimp fabric on the fracture toughness and curved beam strength of laminates are investigated experimentally. Curved beam composite laminates were subjected to four-point bending loading according to ASTM D6415. Double cantilever beam (DCB) tests and end notch flexure (ENF) tests were conducted to determine mode-I and mode-II fracture toughness, respectively. In the first part, mode-I and mode-II fracture toughness of 3% CNT added laminates are found to be 25% and 10% higher, respectively, compared to prepreg-fabric laminates. However, detrimental effect on the curved beam strength was found. In the second part, changing the material type from unidirectional to thin-ply non-crimp fabric material increased the mode I, mode II fracture toughness and curved beam strength of the laminates. It is observed that the manufacturing defects are the potential failure initiation sides.