Raloxifene delivery systems for osteoporosis treatment
Osteoporoz tedavisi için raloksifen taşıyıcı sistemler
  1. Tez No: 383088
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEZCANER, DOÇ. DR. DİLEK KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Osteoporoz ilaçlarından biri olan Raloksifen (Ral), sistemik olarak, yüksek dozda ve sık aralıklarla hastalara verilmektedir. Bu durum, tüm vücudu etkileyen yan etkilerin görülme riskinin artmasına sebep olmaktadır. Bu tür sorunlara çözüm olarak, son yıllarda, bir taşıyıcıdan tedavi edici seviyede, kontrollü ve sürekli ilaç salımı sağlayan taşıma sistemleri üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Ral- veya Ral-poli(etilen glikol) (PEG)-yüklü poli(ε-kaprolakton) (PCL) veya PCL:poli(D,L-laktit-ko-glikolit) (PLGA) mikrokürelerin geliştirilmesi ve potansiyel kullanımlarının değerlendirilmesidir. Mikrokürelerin çapları ortalama 1.5 μm civarındadır. Ral ve PCL'nin yüksek düzeydeki hidrofobik özelliklerinden dolayı en yüksek Ral yükleme verimliliği (%) Ral-yüklü PCL mikrokürelere ait bulunmuştur. Ral-PEG-yüklü PCL:PLGA mikrokürelerden ortama salınan toplam Ral miktarı, diğer mikroküre gruplarından salınan miktarlar ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde yüksektir. Bu bulgu, Ral-PEG konjugasyonu ile sağlanan, Ral'ın sulu ortamda ıslanabilirliğinin artması ile Ral'ın kristal yapısının amorf bir forma dönüşmesi ve sonucunda Ral'ın sudaki çözünürlüğünün artmasıyla açıklanabilir. Ral'ın sulu ortamda ıslanabilirliğinin artması ise polimer matrisine daha fazla suyun nüfuz etmesine izin vererek PCL ve PLGA'nın bozunum hızlarını artırmaktadır. Bu sonuçla bağlantılı olarak, Ral-PEG-yüklü PCL:PLGA mikrokürelerden ortama salınan Ral, dişi yağ dokusu kaynaklı mezenkimal kök hücreler tarafından oluşturulan matris mineralizasyonunun diğer gruplardakine göre belirgin ölçüde yüksek olmasını sağlamıştır. Yağ dokusu kaynaklı kök hücreler ile gerçekleştirilen in vitro sitotoksisite çalışmaları, tüm mikrokürelerin toksik olmadığını göstermiştir. Ral-PEG-yüklü PCL:PLGA mikroküre formülasyonunun, bu çalışmadaki diğer formülasyonlara kıyasla, daha yüksek Ral salım hızı sağladığı ve bu sayede kök hücreler tarafından oluşturulan matris mineralizasyonunu artırdığı gösterilmiştir. Bu formülasyon, etkili bir kontrollü ilaç salım sistemi olarak osteoporoz tedavisi için umut vadetmektedir. İlerideki çalışmalar için, PEG'in Ral'a konjuge edilmesi, konjugattaki PEG oranını değiştirerek Ral'ın mikrokürelerden salım hızını kolaylıkla ayarlama imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the osteoporosis drugs, Raloxifene (Ral) is systemically administrated in high dose at frequent intervals, causing high risk of side effects which influence all the body. As a solution to such issues, delivery systems providing controlled and sustained drug release at therapeutic level from a carrier have been studied recently. The aim of this study was to develop Ral- or Ral-poly(ethylene glycol) (PEG)-loaded poly(ε-caprolactone) (PCL) or PCL:poly(D,L-lactide-co-glycolide) (PLGA) microspheres and to evalute their potential usage. Mean diameters of the microspheres were around 1.5 μm. Ral-loaded PCL microspheres had maximum Ral encapsulation efficiency (%) because of high hydrophobic natures of Ral and PCL. Total amount of Ral released from Ral-PEG-loaded PCL:PLGA microspheres was significantly higher than from other microsphere groups. This finding can be ascribed to enhanced wettability of Ral and conversion of crystalline nature of Ral to amorphous form provided by Ral-PEG conjugation, resulting in increased water-solubility of Ral. Enhanced wettability of Ral increases degradation rates of PCL and PLGA by allowing more water penetration into the polymer matrix. Related with this outcome, Ral release from Ral-PEG-loaded PCL:PLGA microspheres resulted with significantly higher mineralization of female adipose-derived mesenchymal stem cells than other groups. In vitro cytotoxicity studies performed using adipose-derived stem cells demonstrated that all microspheres were non-toxic. It was demonstrated that Ral-PEG-loaded PCL:PLGA microsphere formulation provided increased Ral release rate and therefore enhanced mineralization of the stem cells compared to the other formulations in this study. This formulation holds promise for osteoporosis therapy as an effective controlled drug delivery system. For forthcoming studies, PEG conjugation to Ral presents the possibility of adjusting rate of Ral release from microspheres readily by changing PEG ratio in the conjugate.