İnsan embriyosunda blastosist oluşumu ve kalitesinin bölünme senkronitesi ile öngörülmesi
Prediction of blastocyst formation and quality using morphokinetics in human embryos
  1. Tez No: 383109
  2. Yazar: CAROLİNE SELMA PİRKEVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tüp bebek yönteminde yumurta ve spermin bir araya getirilmesinden itibaren, döllenme ve embriyo transferi aşamasına kadar yaklaşık beş gün süren bir embriyo gelişim takip süreci söz konusudur. Bu sürede amaç, embriyoların morfolojik değerlendirilmesiyle transfer edilecek en iyi embriyoyu seçmek ve gebelik şansını arttırmaktır. Ancak, halen tek embriyo transferiyle 35 yaş altında olan kadınlarda elde edilen implantasyon oranları yaklaşık olarak %35'dir. Dolayısıyla, morfoloji yönünden seçilen ve transfer edilen bir çok embriyo gebelik oluşturamamaktadır. Sürekli embriyo izleme sistemlerinin laboratuvarlarda kullanılması bir çok yayını da beraberinde getirmiş ve“morfokinetik”adında yeni bir alan doğurmuştur. Çalışmamızın amacı, morfokinetik parametreler kullanarak retrospektif olarak embriyoların iyi kalite beşinci gün embriyosu (blastosist) oluşturma potansiyelini incelemektir. Çalışmaya, sekiz hücre aşamasına kadar ulaşmış 190 infertil çifte ait ve beşinci günde transfer edilmiş 1156 embriyo dahil edilmiştir. Bu morfokinetik analiz kapsamında, bölünme (klivaj) senkronitesinin belirlenmesi için üç kinetik formül ve iki morfolojik seçim kriteri oluşturulmuştur: (F1): ((t3-t2)+(t5-t4))/(t8-t2); (F2): (t3-t2)/(t5-t3); (F3): (t8-t5)/(t8-t4); (F4): İki ve dört hücre evresinde blastomer büyüklüğü; (F5): Direkt klivaj varlığı. Bu beş formülden elde edilen puanlar toplanarak blastosist oluşumu ve kalitesi tahmini sağlanmıştır. İstatistiksel analiz eğri altında kalan alan (AUC) değerini 0.823 (95% CI: 0.800-0.845) gibi yüksek bir değer olarak bulmuştur. Dolayısıyla, bu tez çerçevesinde belirlenen bazı hücre evrelerine ulaşma zamanlarının oranlaması ve klivaj senkronitesinin kullanılması, çalışılan retrospektif grupta blastosist oluşumu ve kalitesi ile ilgili yüksek tahmin olanağı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Assisted reproductive technologies (ART) intend to fertilize two gametes and to culture the derived embryos approximately five days until transfer. During this period, the ultimate aim is to assess embryos morphologically to select the one with the highest implantation potential. However, the implantation rate obtained after single embryo transfers in women below 35 years of age is still approximately 35%. Thus, many morphologically selected embryos do not develop into a pregnancy. The introduction of time-lapse incubators in ART laboratories has led to many publications and has inspired a new field named“morphokinetics”which enabled a new way of evaluating and selecting embryos. The aim of the study is to build a model using morphokinetics to predict retrospectively blastocyst formation and quality. The study included 1156 embryos from 190 infertile patients which have achieved the eight-cell stage and were transferred on day five. Three kinetic equations and two morphologic features, were used to identify cleavage synchronicity: (F1): ((t3-t2)+(t5-t4))/(t8-t2); (F2): (t3-t2)/(t5-t3); (F3): (t8-t5)/(t8-t4); (F4): Blastomeres' size at two and four-cell stages; (F5): Presence of direct cleavage. Scores obtained from these five criteria were added for the prediction of blastocyst formation and quality giving an area under curve (AUC) as high as 0.823 (95% CI: 0.800-0.845). Therefore, ratios based on selected cleavage cycles defining synchronicity, allowed in this retrospective cohort study a high predictivity of blastocyst formation and quality.