Kırım kongo kanamalı ateşi tanısı alan hastalarda serum IL-17 ve IL-23 düzeylerinin klinik seyir ile ilişkileri
Relationship between serum IL-17 and IL-23 levels and clinical course in patients diagnosis of crimean-congo hemorrhagic fever
  1. Tez No: 940607
  2. Yazar: BÜŞRA BAYAR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SAFİYE ŞAY COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ: Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA); ateş ve kanama ile seyredebilen mortalitesi yüksek bir viral hastalıktır. Hastalığın patogenezi hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir.İnterlökin (IL) -17 ile IL-23 özellikle bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı konak savunmasında rol oynayan sitokinlerdendir. Literatürde IL-17 ve IL-23'ün aynı immünolojik yolak üzerinde işlev gördüğü ve birlikte değerlendirildiklerinde inflamatuvar sürecin daha bütüncül bir şekilde anlaşılabileceği bildirilmektedir (1, 2).Bu çalışmada, KKKA hastalarında serum IL-17 ve IL-23 düzeylerinin karşılaştırmalı olarak analiz edilerek, hastalık patogenezindeki rollerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: ÇalışmayaKKKA tanısı ile takip edilen 80 hasta ile kontrol grubu olarak 50 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalar, klinik olarak kötü prognoz kriterleri ve Swanepoel ile arkadaşlarının tanımladığı ağırlık skorlamasına göre; hafif-orta ve ağır olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Serum IL-17 ve IL-23 düzeyleri, Enzim Bağlı Immunosorbent Yöntemi (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay, ELISA) ile ölçülerek elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Crimean Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a viral disease with high mortality that can progress with fever and hemorrhage. The pathogenesis of the disease has not yet been fully elucidated. Interleukin (IL)-17 and IL-23 are cytokines that play a role in host defense, especially against bacterial and viral infections.It is reported in the literature that IL-17 and IL-23 function on the same immunological pathway and that when evaluated together, the inflammatory process can be understood more holistically (1, 2). This study aimed to evaluate the role of these cytokines in disease pathogenesis by comparatively analyzing IL-17 and IL-23 levels in CCHF patients. MATERIAL and METHOD: Atotal of 80 patients followed up with the diagnosis of CCHF and 50 healthy individuals as a control group were included in the study. Patients were divided into two groups as mild-moderate and severe according to clinical poor prognosis criteria and severity scoring defined by Swanepoel et al. Serum IL-17 and IL-23 levels were measured with Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) and the obtained data were evaluated with statistical methods.