Adölesanlarda voleybol sezon süresince yaralanmaları önleyici egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effects of injury prevention execise programme in adolescent during the volleyball season
  1. Tez No: 383178
  2. Yazar: ADİL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, yaralanma önleyici egzersiz programının adölesan voleybol oyuncuları üzerine sezon boyunca uygulanması ve yaralanma insidansı, özellikleri ve fiziksel performansları üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. 14,82 ± 0,92 yıl yaş ortalamasına sahip 88 sporcu (n=44 kontrol grubu, n=44 eğitim grubu) ile çalışma tamamlandı. Sporcuların demografik bilgileri, spor yaşı, dominant ekstremitesi ve oynadığı pozisyonları kaydedildi. Kuvvet, denge,“core”ve pliometrik egzersizleri içeren yaralanma önleyici egzersiz programı eğitim grubuna 3 set 10-12 tekrarlı olarak antrenmanlardan önce ısınma sürecinde uygulandı. Her iki grubun yaralanmaları ve sezon öncesi-sonrası fiziksel performans test sonuçları kaydedildi. Eğitim grubu ile kontrol grubunun sezon öncesi ve sonrası ölçümlerindeki değişim oranları“Mann Whitney U”, grup içindeki ölçümler“Wilcoxon Rank”ve gruplarda oluşan yaralanmaların verileri için ise“Ki-Kare”istatistiksel testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Eğitim grubunda 3,03/1000saat maç, 1,3/1000 saat antrenman yaralanma insidansı ve kontrol grubunda 6,6/1000saat maç, 1,5/1000 antrenman yaralanma insidansı bulunmuştur. Yaralanma ciddiyeti eğitim grubunda (8-28 gün % 17, 28 ve üzeri gün % 6 eğitim grubu, 8-28 gün % 38 ve 28 ve üzeri gün % 13) daha azdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effect of injury prevention exercise programme on the incidence and characteristic of injuries and physical performance in adolescent players during one volleyball season. 88 adolescent volleyball players with average of 14,82 ± 0,92 years ( n=44 control group, n=44 training group) were included in this study. Demographic information, sport age, dominant extremity and game position of player was recorded. This injury prevention programme was applied to training group during the warm-up section which includes; strength, balance, core, and plyometrics exercises (3 set and 10-12 repetiton). Injuries and pre and post seasons physical performance tests results were recorded in both groups.