Meme kanseri hücrelerinde PI-103 inhibitörünün aktive reseptör tirozin kinaz ekspresyonuna etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of PI-103 inhibitor on the expression of activated receptor tyrosine kinase in breast cancer cells
- Tez No: 383179
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LALE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Meme kanserinde, PI3K/Akt/mTOR sinyal yolağının onkojenik aktivasyonuna sıklıkla rastlanılmaktadır. PI3K inhibitörleri, tirozin kinaz inhibitörleri ve/veya monoklonal antikorlar ile yapılan sinyal yolağı inhibisyonu, RTK ekspresyonlarında ve aktivasyonlarında artışa yol açmaktadır. Bu çalışmada, HER2+, PTEN ve PIK3CA mutasyonu taşımayan SKBR3 insan meme kanseri hücre dizisinde, PI3K/mTOR dual inhibitörü olan PI-103, Akt inhibitörü AKTi ve mTOR inhibitörü Rapamisin'in HER2 ve HER3 mRNA ekspresyon düzeylerine etkisi incelendi. AKTi ve PI-103'ün 8 ve 24 saatlik inkübasyonları sonucunda HER2 ve HER3 mRNA düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Oncogenic activation of PI3K/Akt/mTOR signaling pathway is frequently seen in breast cancer. Inhibition of signaling pathway by PI3K inhibitors, tyrosine kinase inhibitors and/or monoclonal antibodies causes increase in RTKs expression and activation. In this study, the effects of PI-103 (dual inhibitor of PI3K/mTOR) and AKTi (inhibitor of Akt) and Rapamycin (inhibitor of mTOR) on HER2 and HER3 mRNA expression were investigated in HER2+ SKBR3 breast cancer cells which does not have PTEN and PIK3CA deficiency. AKTi and PI-103 did not cause any significant difference on HER2 and HER3 mRNA expression after 8 and 24 hours of incubation.