The effects of random seeker noise and target maneuver on guidance performance
Rastgele arayıcı başlık gürültüleri ve hedef manevralarının güdüm performansı üzerine etkileri
- Tez No: 383230
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tezin amacı zorlu hedef manevralarının ve farklı rastgele arayıcı başlık gürültülerinin güdüm performansı üzerine etkilerini araştırmaktır. Güdüm problemi bir geri beslemeli kontrol sistemi olarak formüle edilmiş ve üç boyutlu uzayda karşılaşılabilinecek hava mücadelesi senaryolarının benzetimini gerçekleştirmek üzere Matlab-Simulink yazılımı aracılığıyla bir güdüm döngüsü modellenmiştir. Manevra kabiliyetine sahip hedeflerin takibi ile yanca ve yükseliş düzlemlerinde görüş hattı açılarının değişimini türetmek amacıyla bir çift arayıcı başlık modeli sunulmuştur. Buna ek olarak, gimballi arayıcı başlık modelleri için kör uçuş durumu incelenmektedir. Bunun yanı sıra, önde gelen rastgele arayıcı başlık gürültü ve hata kaynakları matematiksel olarak modellenmiş ve güdüm döngüsünde rol almıştır. Manevra yapan hedefin ivme bileşenlerini de içeren durumlarını tahmin etmek amacıyla bir hedef kestirici uygulanmıştır. Görüş hattı koordinat sisteminin yanca ve yükseliş düzlemlerindeki gerekli yanal ivme bileşenlerinin hesaplanması için genişletilmiş oransal güdüm kanunu kullanılmıştır. Bununla birlikte, kör uçuş sorununu çözmek üzere füze güdüm literatüründe yer almayan yeni bir teknik önerilmiştir. Son olarak, zorlu güdüm senaryoları için takipçi ve hedef hareketleri gösterilmektedir. Güdüm sisteminin genel performansını istatistiksel temellere dayandırarak ölçmek amacıyla çoklu Monte Carlo simülasyonları rastgele bir biçimde koşturulmaktadır. Böylece, hedef manevra tiplerinin, farklı mücadele geometrilerinin, arayıcı başlık modellerinin, rastgele gürültü faktörlerinin, hedef kestirim modellerinin ve güdüm algoritmalarının genel güdüm performansına etkileri karşılaştırılmaktadır. Genel güdüm performansları ortalama ıskalama mesafe değerleri, isabet oranları ve ortalama mücadele süreleri açısından değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to scrutinize the effects of challenging target maneuvers and distinctive random seeker noise on guidance performance. The guidance problem is formulated as a feedback control system and a homing loop is modeled via Matlab-Simulink software to simulate possible 3D engagement scenarios. In order to track maneuverable targets and derive the rates of LOS angles in azimuth and elevation planes, a couple of seeker models are presented. Moreover, blind flight phenomenon is investigated for gimbaled seeker models. Besides, prominent random seeker noise and error sources are mathematically modeled and introduced into the homing guidance loop. A target estimator is implemented to estimate the states of the maneuvering target, including target's acceleration components. Augmented Proportional Navigation Guidance Law is mechanized to compute the required lateral acceleration components in azimuth and elevation planes of the line of sight frame. Furthermore, a new technique is proposed to deal with the blind flight predicament, which may be regarded as a contribution to the missile guidance literature. Finally, the resulting end-game plots of the pursuer and the evader for challenging guidance scenarios are presented. Multiple Monte Carlo simulations are carried out randomly to judge the performance of the overall guidance system based on a statistical approach. By doing so, the effects of target maneuver types, different engagement geometries, seeker models, random noise sources, target estimator models and guidance algorithms on overall guidance performance are compared. Overall guidance performances are assessed in terms of average miss distance values, hit ratios and average engagement times.