Design and spice simulation of a thyristorized medium frequency current fed inverter
- Tez No: 6881
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
TRISTOR DONANIMLI ORTA FREKANSTA ÇALIŞAN AKIM BESLEMELİ EVİRGECİN TASARIMI VE SPICE SİMULASYONU DEMİRTÜRK, Yüksel Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Müh. Böl., Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr.H.Bülent Ertan 123 Sayfa, Nisan 1989 ÖZET Bu tezde endüksiyonla ergitme uygulamalarında kullanılmak üzere orta frekansta çalışan (1-3 KHz) akım kaynağı gibi çalışan tristörlu evirgec tasarımı üzerinde çalışılmıştır. Sistemin çalışma prensipleri verilmiş ve devre simulasyonu programı SPICE ile analiz edilmiştir. Tezde kullanılan tristörlerin (SPICE) model parametreleri hesaplanmış ve bulunan değerler deney sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Kontrol yöntemi, güc devresi elemanlarının seçimi ve tristörlerin susturulması gibi konular üzerinde durulmuştur.Tezde tüm pratik yüklerde çalışabilecek basit ve güvenilir kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Tasarımlanan örnek unite üzerinden alınandeney sonuçları ve bilgisayarda yapılan analitik çözümler sunulmuş ve karsılaştırılmıştır. Ayrıca maksimum güç transferi için gerekli bobin parametreleri ve diğer sorunlar tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler : SCR modellemesi, endüksiyonla ısıtma, devre simulasyonu. vı
Özet (Çeviri)
DESIGN AND SPICE SIMULATION OF A THYRISTORIZED MEDIUM FREQUENCY CURRENT FED INVERTER DEMIRTÜRK, Yüksel Faculty of Engineering Department of Electrical and Electronics Eng. M.S. Thesis Supervisor : Prof.Dr.H.Bülent Ertan 123 Pages, April 1989 ABSTRACT This thesis deals with the design of a current fed type thyristor inverter for induction melting applications in the medium frequency (1-3 KH2) range. Simple operation of the system is outlined and analyzed by a computer aided circuit simulation program (SPICE). Model parameters of thyristor used in this work are estimated. Tests are performed on the thyristors modelled and parameter adjustments are made, and validity of the resulting model is shown. Possible control schemes, power circuit parameter selection, thyristor turn-off are discussed. A simple and reliable control scheme has been developed which provides operation with all practical loads. Analytical and inexperimental results from a prototype unit are presented. Optimum coil parameters for maximizing power transfer and other problems are discussed. Keywords : SCR modelling, induction heating, circuit simulation. IV