Recovery of copper from oxide copper ore by flotation and leaching
Oksitli bakır cevherinden flotasyon ve liç ile bakır kazanımı
- Tez No: 383309
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada oksitli bakır cevherinden flotasyon ve karıştırmalı sülfürik asit (H2SO4) liç yöntemleri ile bakırın kazanılması amaçlanmıştır. Deneylerde kullanılan % 4.21 Cu tenörlü cevher Dangaz-Çorum yöresinden alınmıştır. Nabit bakır, kuprit (Cu2O), tenorit (CuO) ve malakit (Cu2(OH)2/CO3) deney numunesindeki başlıca bakır mineralleridir. Kuvars, kalsit, illit, klorit ve plajyoklaz ise cevherdeki başlıca gang mineralleri olarak belirlenmiştir. Öğütülmüş tanelerin mikroskop ile yapılan incelenmesi sonucunda bakır minerallerinin ekonomik serbestleşme boyutu 75 mikron olarak belirlenmiştir. Test numunesiyle yapılan flotasyon deneylerinde toplayıcı cinsi ve miktarının, pH'nın ve canlandırıcı olarak kullanılan Na2S miktarının etkileri araştırılmıştır. Flotasyon deneyleri ile tenor ve verim açısından başarılı bir sonuç alınamamıştır. % 8.69 tenörlü bir bakır konsantresi için en yüksek verim % 61.35 olurken, % 34.65 bakır tenörlü konsantre ancak % 26.98 gibi düşük bir verimle elde edilebilmiştir. Başarısız flotasyon test sonuçları nabit bakır taneciklerinin flotasyon için uygun olmayan morfolojik özelliklerinden kaynaklanmıştır. Temsili numunelerle yapılan karıştırmalı liç deneyleri sırasında, tane boyutunun, liç süresinin, asit konsantrasyonunun ve pülp yoğunluğunun etkileri araştırılmıştır. Optimum koşullar olarak belirlenen 3 saatlik liç süresinde, -250 mikronluk tane boyutuna sahip numuneyle 1 N'lik sülfürik asit kullanılarak yapılan karıştırmalı liç işlemi sonucunda % 90 oranında bakır kazanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the recovery of copper from the oxide copper ore by froth flotation and agitating sulphuric acid (H2SO4) leaching. The ore with 4.21% copper grade used in this study was obtained from Çorum-Dangaz region of Turkey. Native copper, cuprite (Cu2O), tenorite (CuO), and malachite (Cu2(OH)2/CO3) were the main copper minerals in the test sample. Quartz, calcite, illite, chlorite, and plagioclase were determined as the main gangue minerals of the sample. The mesh of grind size of copper minerals was determined as 75 microns after examination of ground particles under microscope. During the flotation tests; the effects of type and dosage of collectors, pH, and dosage of activator Na2S were examined. Results of flotation tests were unsuccessful in terms of both recovery and grade of concentrate product. The highest copper recovery of concentrate was found as 61.35% with 8.69% copper content. The concentrate with highest copper grade of 34.65% was obtained with only 26.98% copper recovery. Unsuccessful flotation of the test sample was due to unfavorable morphologic properties of native copper particles. Agitating leaching experiments were also conducted with representative sample. The effects of various parameters, such as particle size, leaching duration, acid concentration, and pulp density on extraction of copper were examined. Agitating leaching test results were indicated that approximately 90% of copper extraction was possible. Three hours of leaching duration, 1 N sulphuric acid concentration and 100% -250 microns feed size were determined as optimum leaching conditions.