Doğalgaz sobası tasarım ve imalatı
Design and manufacturung of natural gas stoves
- Tez No: 38332
- Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
I DO?AL GAZ SOBASI TASARIM VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi ) Erol ÇINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1995 Özet Dünyamızda olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda güncel sorunlar arasında yer alan hava kirliliği ve enerji sorununa çözüm arayışları ile ilgili bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar daha çok yakma sistemleri ve yakıtlar üzerine olmaktadır. Optimal bir yakma sisteminden istenilen hava kirlenmesini en aza indirebilmesi, enerji tasarrufu sağlaması konfor ihtiyacını karşılaması, işletme emniyetinin olması, ekonomiklik ve kullanışlılıktır. Ülkemizde doğal gazın kullanımı ile ithal ve imal bir çok yakma sistemi piyasaya girmiştir. Bu yakma sistemleri arasında soba.ülke ekonomik düzeyi dikkate alındığında ülkemiz için ideal görünmektedir. Piyasada yapılan araştırmalardan sobaların bilimsel çalışmalara dayanarak imal edilmediği tamamen yurt dışından getirilen sobadan prototiplerinin kopyası olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmadan amaç, Türkiye'de ilk defa bilimsel metodlarla yüksek verimli doğal gaz sobası imal edilmesidir. Çalışmamız esnasında alev çıkış sıcaklığına göre bacalı tip yanma odası, tasarım ve imal edilmiş.sonradan yanma odası üzerine yardımcı ekipmanlar monte edilerek doğal gaz sobası tamamlanmıştır. Yapılan deney sonucunda elde edilen değerler piyasalardaki mevcut sobalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
DESIGN AND MANUFACTURING OF NATURAL GAS STOVES (M.Sc. Thesis) Erol ÇINAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHONOLOGY JANUARY 1995 ABSTRACT Much work is conducted to find solutions to the problem of air polution and energy which have recently been among current problems in our country as in the rest of the world.This work concentrates mainly on combustion systems and fuels.The things required from an optimal combustion system are minimum air polution, energy saving, comfort, operational safety, cost effectiveness and ease of use. With the introduction of natural gas in our country, many combustion systems, imported or locally manufactured, have entered into the market.Of these systems, the stove seems to be the ideal one, considering the economic level of the country. From research conducted in the market, it has been found out that stoves are not manufactured the basis of scientific work and that they are simply copies of stove prototypes brough in from abroad.The objective of the present work is to manufacture high efficiency natural gas stoves through scientific methods for the first time in Turkey. In our work, a combustion chamber of thetype with a stack has been designed and manufactured according to the flame exit temperature.and the natural gas stove has then been completed by mounting auxiliary equipment on the combustion chamber. The results obtained from a test performed have been compared with stoves available in the market.