Halk sağlığı müdürlüğünde çalışan personelin iş tatmini ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: İstanbul örneği
The examination of the relationship between the employee job satisfaction and life satisfaction in Public Health Directorate: Instance of İstanbul
- Tez No: 395086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, İstanbul Halk Sağlığında çalışan personelin iş tatmini ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, iş doyumuna etki eden faktörler ile yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin varlığını ve yönlerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlayan 220 kişi çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Halk Sağlığı Müdürlüğünde çalışan personelim sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için 8 soruluk bilgi formu oluşturuldu. Katılımcıların iş tatmini düzeylerini ölçebilmek için Weis, David, England Ve Lofguist Tarafından oluşturulmuş olan“ Minnesota İş Tatmini Ölçeği”ile yaşam doyum düzeylerini analiz edebilmek için ise Köker ve Yetim tarafından oluşturulmuş“Yaşam Tatmini Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda iş tatmini ölçeğinden alınan toplam puan 60,58 iken yaşam doyum ölçeğinden alınan toplam puan 17,85'tir. Halk Sağlığı Müdürlüğünde çalışanların iş tatmin ve yaşam doyum düzeyleri alınan puanlara göre ortalamanın çok az üzerindedir. Ölçeklerin arasındaki ilişkinin çalışmada anlamlı olarak saptanması iş tatminin yaşam doyumunu etkilediği olarak yorumlanabilir. Anahtar Kelimeler : Halk Sağlığı, İş Tatmini, Yaşam Doyumu
Özet (Çeviri)
In this study, İstanbul with personnel in public health (elective) job satisfaction to evaluate the relationship between the life satisfaction, job satisfaction factors affecting the relationship between life satisfaction with existence and aspects of the planned to investigate. Showing 220 people work voluntarily to work participation has created the universe. Public Health Directorate staff to determine the characteristics of the socio demographic running 8-question information form has been created. Participants to guage their level of job satisfaction, Weis, David, England, and Lofguist created by the“Minnesota job satisfaction scale”in order to be able to analyze the life satisfaction level with the Klein and created by“an orphanlife satisfaction scale”were used. As a result of the study, as well as work satisfaction scale, while life satisfaction scale total score received 60,58 received total score 17,85 ' tir. The public health Directorate in the employees ' job satisfaction and life satisfaction levels according to the points obtained very little is on the average. The study of the relationship between those scales significantly affects life satisfaction of the identification work satisfaction could be interpreted as. Key Words : Public Health, JobSatisfaction, Life Satisfaction