Örgütsel bağlılık ve iş tatmini: Bir kamu kurumunda uygulanması
Application of organizational commitment and job satisfaction in a public institution
- Tez No: 438387
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde çalışma hayatında iş tatmini ve örgütsel bağlılığı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Çalışanların eğitim düzeyi, yaşı, gelir seviyesi, çalışma süresi gibi birçok etken hem iş tatmin hem de örgütsel bağlılık düzeyine etki etmektedir. Öte yandan literatürde örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı bir Kamu İktisadi Kuruluşunda çalışanların örgütsel bağlılık ve iş tatmini düzeyleri ile demografik özelliklerinin etkileşimini incelemektir. Bu amaçla iş tatmini ölçümü; bireysel tatmin, örgütsel tatmin ve yönetsel tatmin olarak, örgütsel bağlılık ölçümü ise; duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve devam bağlılığı olarak üç boyutta ele alınmıştır. Çalışmada tüm bu boyutların birbirleriyle ve demografik özellikler ile arasındaki ilişki araştırılmıştır. İş tatmini ve örgütsel bağlılık ile ilgili literatür taraması yapılmış, araştırmanın amacına yönelik olarak kurumda çalışanlara anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması kurumun 535 çalışanına uygulanmıştır. Çalışmanın amacına uygun bir şekilde model geliştirilmiş ve hipotezler kurulmuştur. Çalışmanın sonucuna göre; çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları demografik özelliklere bağlı olarak değişmektedir. Kurum çalışanlarının örgütsel bağlılık alt boyutları incelendiğinde en yüksek bağlılığın devamlılık bağlılığı olduğu görülmektedir. Bunu sırası ile duygusal ve normatif bağlılık takip etmiştir. Çalışanlar için en yüksek ortalamaya sahip iş tatmin boyutu da bireysel iş tatminidir. Ardından yönetsel ve örgütsel iş tatmini gelmektedir. Örgütsel ve yönetsel iş tatmini, duygusal ve normatif bağlılıkla ilişkili iken, bireysel iş tatmininin bağlılığın üç boyutu ile ilişki içerisinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, there are so many factors affecting job satisfaction and organizational commitment in work life. Many factors such as the level of education, age, income level and working time of employees have an impact on both job satisfaction and organizational commitment levels . On the other hand, in literature, there are many studies examining the relationship between job satisfaction and organizational commitment. The aim of this study is to analyze the interaction of organizational commitment and job satisfaction level of employees working in a government-owned corporation with their demographic characteristics. For this purpose, the measurement of job satisfaction has been discussed in three dimensions as individual satisfaction, organizational satisfaction and administrative satisfaction; and organizational commitment measurement as affective commitment, normative commitment and continuance commitment. In the study, the relationship of these dimensions with each other and their relationship with demographic characteristics have been researched. Literature search related to job satisfaction and organizational commitment has been done, and for the purpose of the study, a questionnaire has been conducted on the employees working in the institution. The questionnaire was carried out on 535 employees of the institution. In accordance with the objectives of the study, model was developed and hypotheses were established. According to the results of the study; job satisfaction and organizational commitment of employees varies depending on their demographic characteristics. When the sub-dimensions of organizational commitment of the company's employees are analyzed, continuance commitment is observed as the highest commitment. It is respectively followed by emotional and normative commitment . For the employees, the highest dimension of job satisfaction is individual satisfaction. It is followed by administrative and organizational job satisfaction. While organizational and administrative job satisfaction are associated with emotional and normative commitment, it is observed that individual job satisfaction is in relation with the three dimensions of the commitment. The study which has been carried out throughout Turkey plays an important as it can serve as model for the other regional studies.