Archaeometrical investigation of some glass samples from Mersin Olba archaeological site
Mersin Olba arkeolojik alanı cam buluntularının arkeometrik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 383320
  2. Yazar: CEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ERTAŞ, YRD. DOÇ. DR. ALİ AKIN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Olba arkeolojik alanı Mersin ili sınırları içinde Türkiye'de yer alır. Olba,“Rough Cilicia”nın en önemli bölgelerinden biridir. Çalışma Olba arkeolojik alanından çıkartılan 34 adet cam objenin (M.S. IV ila VII. yy.) PED-XRF ve Raman Spektroskopisi teknikleri ile incelenmesi suretiyle gerçekleştirilmiştir. XRF ve Raman spektroskopisi tekniklerinden elde edilen sonuçlar genel itibariyle birbiriyle uyumludur. Çalışma sonucunda Olba cam buluntularının kimyasal kompozisyonlarının benzer olduğu ve tüm cam buluntuların soda-kireç-silis camı olduğu değerlendirilmiştir. Raman spektroskopisinden alınan sonuçlar XRF sonuçları ile uyumludur. Olba camlarının üretiminde temel eritici olarak Soda ve sağlamlaştırıcı olarak da kireç kullanılmıştır. Olba cam örneklerinin SiO2, Al2O3 ve Na2O seviyeleri, literatürde antik soda-kireç-silis camlarına atfedilen değerlerinden görece düşüktür. Raman analizi sonuçlarına göre, Ip değerleri“1”in üzerinde hesaplanan Olba cam örneklerinin 1000C° üzerinde eritildikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Olba archaeological site is located in Mersin, Turkey. It is one of the most important regions of Rough Cilicia. We performed the analyses of 34 glass objects (IV. and VII. centuries C.E.) from Olba archaeological site using PED-XRF and Raman spectroscopy techniques. XRF and Raman spectroscopy results are mostly compatible with each other. The chemical compositions of the Olba glass samples are similar to each other and the results showed that the glasses are all soda-lime-silica based glasses. Additionally, for the production of the Olba glasses, soda was used as the fluxing agent and the main stabilizer was lime. SiO2, Al2O3 and Na2O levels of Olba glass samples are relatively lower than typical soda-lime-silica glasses reported in the literature. Raman analyses results revealed that the Olba glasses were fired at temperatures above 1000°C according to their Ip values found to be higher than 1.