Optimization of hypericin extraction from Hypericum perforatum L. tissues and evaluation of its applicability in dye-sensitized solar cells
Hyperıcum perforatum L. dokularından hiperisin eldesinin optimizasyonu ve hiperisinin boya duyarlı güneş hücrelerinde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 383327
  2. Yazar: ÖZGE AKTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM, PROF. DR. FÜSUN EYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tıbbi bitkiler, günümüze kadar halk arasında ilaç olarak kullanılmış biyolojik aktiviteye sahip olan birçok madde içermektedirler. Günümüzde kullanılan birçok sentetik ilaç materyali bitkisel kaynaklı organik maddeler başlangıç maddesi alınarak sentezlenmektedir. Hypericum perforatum Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika'da yetişen bir tıbbi bitkidir ve altın sarısı çiçekleri ile tanınır. Bitkinin halk arasındaki ismi“sarı kantaron”dur. Bir halk ilacı olarak, hiperisin yaraların iyileşmesinde, yanıklarda, böbrek hastalıklarında ve sinir hastalıklarında kullanılmaktadır. Günümüzde ise H.perforatum ekstraktı olan hiperisinin bir çok alanda uygulamasına rastlanmaktadır. Hiperisin çeşitli alanlarda, antimikrobiyel, antiviral, antidepressan olarak kullanılmaktadır. Ayrıca fotodinamik özelliği kanıtlandığından beri kanser tedavisinde kullanımı ve güneş panellerinde boya duyarlı güneş hücreleri olarak kullanımı geliştirilmeye çalışılmıştır. H.perforatum'dan hiperisin izole etmek için ultrasonikasyon ve sonikasyon yöntemleri denenmiştir Sıcaklık, inkübasyon süresi, ultrasonikasyon ve sonikasyona maruziyet süreleri deneyin değişkenlerini oluşturmaktadır. Sonuç olarak, TLC, kağıt kromatografi, spektrofotometre, LC-MS gibi yöntemlerle analizler yapıldığında, ultrasonikasyona 20 dakika maruz bırakılarak yapılan deneme optimum koşul olarak belirlenmiştir. Ekstre edilen hiperisin boya duyarlı güneş hücrelerinin yapımında başarı ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants which have been widely used in folk medicine are known to contain important biologically active compounds. Hypericum perforatum is one of the medicinal plants that grows in Europe, Western Asia and Northern Africa and is distinguished by its golden yellow flowers. The common name of the plant is St. John's wort. As a practical folk-remedy, it has been used widely to heal wounds, remedy kidney troubles, and alleviate nervous disorders. Nowadays, many application areas of hypericin are discovered such as antimicrobial, antiviral, antidepressive agent. Moreover, due to its photodynamic activity, the applications of hypericin in photodynamic therapy of cancer and in designing solar panels as dye-sensitized solar cell have been researched. In order to extract hypericin from H.perforatum, ultrasonication and sonication methods were applied. Exposure times to ultrasonication and sonication, temperature, incubation time were the variables in the experiment. As a result, 20 minutes time to exposure to ultrasonication method gave the best results in analyses such as TLC, paper chromatography, spectrophotometry and LC-MS. Therefore, 20 minutes time to exposure to ultrasonication was determined as an optimum condition for extraction of hypericin. The extracted hypericin was successfully used as an organic dye in dye- sensitized solar cells.