Temel hak ve özgürlüklerin genel ahlak sebebiyle kolluk gücü tarafından sınırlandırılması
Limitation of fundamental rights and freedoms by police force on the ground of public morality
- Tez No: 383401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmanın amacı, belirsiz ve soyut bir kavram olarak“genel ahlak”ın, genel olarak Türk pozitif hukukunda ve özel olarak da kolluk kanunlarında edindiği yere işaret ederek, bireylerin Anayasa ile güvence altına alınmış olan temel hak ve özgürlüklerinin, yine Anayasa'da yer alan sınırlama ilkelerine aykırı olarak ne şekilde ihlal edildiğini ortaya koymaktır. Bu amaçla yargı kararlarına özellikle de Anayasa Mahkemesi kararlarına yer verilerek, sınırları ve niteliği belirsiz olan bu kavrama, hukuk düzenimizde nasıl bir anlam atfedildiği değerlendirilecektir. Bu anlamda çalışmamızın birinci bölümünde ahlak ve hukuk arasındaki ilişki, hukuk sistemimizde kullanıldığı çerçeve içinde kalınarak anlatılacak ve“genel ahlak”ın belirsiz niteliğine karşın, hukuki bir değer olarak korunmasının sakıncaları üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise 1982 Anayasası'nın temel hak ve özgürlükleri düzenleme rejimi doğrultusunda 1982 Anayasası'nın 13. maddesi çerçevesinde hangi temel hak ve özgürlüklerin“genel ahlak”sebebiyle sınırlanabileceği ve bu sınırlamanın ilkeleri, incelenecektir. Son bölümde ise, kolluğun kamu düzenini koruma ve devam ettirme görevi bağlamında, idari kolluğun görev alanı ve kamu düzeninin bir unsuru olarak“genel ahlak”kavramını düzenleme yetkisi incelenecektir. Bu bağlamda idari kolluğun 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'ndan ve diğer pozitif hukuk kaynaklarından doğan yetkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is by indicating to the place of“public morality”,as an ambiguous and abstract concept, in general the place it obtains in Turkish positive law and specifically in police codes, set forth that how the individuals fundamental freedoms and rights which are guaranteed in the constitution are violated against the principles of limitations of these freedoms and rights in the constitution. For this purpose it will be evaluated through mentioning the jurisprudence especially the Constitutional Court judgments what meaning is attributed to this concept,whose limits and qualities are ambiguous, in our legal order. Therefore in the first part of our study the relationship between morality and law will be explained in the framework of its use in our legal system and it will be discussed the disadvantages of“public morality”s protection as a legal norm albeit its ambiguous nature. In the second part it will be discussed that in the sense of regulation regime of 1982 Constitution on fundamental freedoms and rights, which fundamental rights and freedoms can be limited with the ground of“public morality”and what are the principles of these limitations in the scope of the Article 13 of the 1982 Constitution. In the last part, in the context of police duty of the protection and maintenance of the public order, the scope of the duties of the police and it's power to regulate the concept of“public morality”as an element of the public order will be analyzed. In this context it will be explained the police's powers which are based on the“2559 numbered code on the Duties and Powers of the Police”and powers of the police emerging from other positive law sources.