Seneca'nın Hercules Furens adlı eseri
Seneca's Hercules Furens
- Tez No: 383411
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT FAFO TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Seneca'nın tragedya eserlerinden biri olan Hercules Furens (Çıldıran Hercules) Latince'den Türkçe'ye çevrilmiştir.Tezimizin anabölümünü oluşturan çeviri kısmında, metnin anlaşılmasında zorluk çıkabileceğini düşündüğümüz yerlerde dilbilgisel ve anlamsal açıdan açıklamalara yer verilmiştir.Düşüncelerini eserlerine yansıtan Seneca'nın, çevirisini yaptığımız Hercules Furens adlı eserini incelendiğimizde, mensubu olduğu Stoa felsefesine ait izleri açıkça görebilmekteyiz. Seneca'nın felsefi düşüncesinin başlıca esaslarından biri 'bilge insan' yaratmaktır. Seneca, ölçülülük (temperentia), cesaret (fortitudo), akıl (providentia) ve adalet (iustitia) olarak belirttiği dört ana erdemin kendisinde barındığı insanı bilge olarak niteler. Bu eseri Latince'denTürkçe'ye çevirmekle, Seneca'nın yukardaki düşünceleri Türk okuruna tanıtılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of theworks of Seneca's tragedy Hercules Furens is translated from Latin into Turkish. In translation the main part of the thesis, where we think may be difficulty in understanding the text is devoted to the description of grammatical and semantic. When we examined his work Hercules Furens we translate, , we can see clearly traces of Stoic philosophy that Seneca members. One of the main principles of Seneca'sphilosophical thinking is to create 'the wise man.' Seneca describes the man who has four main virtue as wise: Temperance (temperentia), fortitude (fortitudo), wisdom (providentia) ve justice (iustitia). To translate this work from Latin into Turkish, Seneca thoughts will be introduced to Turkish readers.