Seneca'nın de Ira adlı eserindeki öfke kuramının tragedyalarında incelenmesi
Analyzing the theory of anger in Seneca's work named de Ira in his tragedias
- Tez No: 941731
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT FAFO TELATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada devlet adamı, filozof ve yazar Seneca'nın (İÖ 4 – İS 65) tragedya türündeki eserleri, onun felsefi nitelikli De Ira (Öfke Üzerine) adlı eserindeki felsefi görüşleri çerçevesinde incelenmiş ve bu çerçevede tragedya eserlerini yazma amacı ortaya konmuştur. Daima akıl rehberliğinde yaşanması gerektiğini savunan Seneca, mutlu yaşamın önünde engel oldukları düşüncesiyle duygulardan, özellikle de öfke duygusundan kurtulmanın gerekliliği üzerinde ısrarla durmuştur. Seneca, insanları en tehlikeli duygu olduğunu düşündüğü öfke duygusundan kurtarabilmek için De Ira adlı eserini yazmış, bu eserde öncelikle öfke duygusunun ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu açıklamış, daha sonra da öfkenin oluşmadan nasıl önlenebileceği ve oluştuktan sonra nasıl bastırılabileceği konusunda tavsiyeler vermiştir. Bu eserde öfke duygusunun üç aşamada oluştuğunu iddia eden ve oluşan öfke sonucu kişilerin saldırganlaşarak büyük zararlara yol açabileceğinin altını çizen Seneca, tragedya eserlerinin olay örgüsünü ise bahsi geçen 'üç aşamalı öfke' teorisine göre şekillendirmiştir. Dolayısıyla ana konusu 'öfke' duygusu olan bu tragedya eserlerindeki öfkeli karakterler aracılığıyla Seneca, öfke duygusunun yıkıcı sonuçlarını ortaya koyarak insanları bu duygudan kurtarmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the works of the statesman, philosopher and writer Seneca (4 BC – 65 AD) in the genre of tragedy were examined within the framework of his philosophical views in his philosophical work De Ira (On Anger), and within this framework, the purpose of writing the tragic works was revealed. Arguing that one should always live under the guidance of the mind, Seneca insisted on the necessity of getting rid of emotions, especially the feeling of anger, with the thought that they are an obstacle to a happy life. In his book De Ira, which he wrote to save people from the feeling of anger, which he thought to be the most dangerous emotion, Seneca first explained what anger is and how it occurs, and then gave advice on how to prevent anger before it occurs and how to suppress it after it occurs. Claiming that the feeling of anger occurs in three stages in this work and emphasizing that as a result of anger, people can become aggressive and cause great harm, Seneca has shaped the plot of the tragic works according to the aforementioned 'three-stage anger' theory. Therefore, Seneca aimed to save people from this emotion by revealing the destructive results of anger through the angry characters in these tragic works, the main subject of which is the emotion of anger.