Dinlerin intihar olgusuna bakışı
Views of religions on the suicide phenomenon
- Tez No: 383412
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Dinlerin intihar olgusuna bakışını ele alan bu tez, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışma hakkında genel bilgiler, intihar ve onunla ilişkili kavramlar, intihar üzerine bazı teoriler, antik ve ilkel toplumlardaki intihar olgusu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Yahudilikte hayat ve ölüm anlayışı ele alınarak, bu dinin intihara bakışı ve Yahudilik tarihinde meydana gelen intiharlar incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Yahudi din otoriteleri ve mezheplerinin intihar, şehitlik ve ötenazi hakkındaki görüşleri ortaya konulmuştur. Tezin ikinci bölümünde Hıristiyanlığın hayat ve ölüm hakkındaki görüşleri ile Hıristiyanlık tarihinde meydana gelen intiharlar üzerinde durulmuştur. Hıristiyan Kilise Babaları, din adamları ve düşünürlerin intihara bakışı da bu bölümün diğer konusudur. Günümüzdeki mesihi karakterli Hıristiyan tarikatlar arasında meydana gelen toplu intiharlar ve Hıristiyanlığın şehitlik ile ötenazi hakkındaki tutumu da bu bölümde ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, İslam'ın hayat ve ölüme bakışı ortaya konduktan sonra Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in intihar karşısındaki tutumu değerlendirilmiştir. Bu bölümde ayrıca intiharla ilişkili olan şehitlik kavramına değinilmiştir. Ötenazi ve ölüm orucu ise İslam hukuku perspektifinden ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümü, Hint dinlerinin intihara bakışını konu edinmektedir. Burada öncelikle tarihsel sıralamaya uygun olarak Hinduizm, Budizm, Caynizm ve Sihizm'in hayat ve ölüm hakkındaki tutumları tartışılmıştır. Bu bölümde Hint dinlerinin müntesipleri arasında meydana gelen intiharlar ele alındıktan sonra bu dinlerin intihara ve onunla ilişkili ölüm olan ötenaziye bakışları analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise genel olarak dinlerin intihar hakkındaki tutumları ele alınmış ve bu dinlerin intihar davranışı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis which approaches views of religions on the suicide phenomenon, consists of an introduction and four chapters. At the prologue, the emphasis has been put on guidelines, suicide and its related concepts, certain theories on suicide and suicide phenomenon at antique and primitive societies. In chapter one, Jewish view on suicide and suicides taken place in Jewish history are studied by approaching life and death interpretation in Judaism. Furthermore in this chapter, opinions about suicide, martyrdom and euthanasia of jewish religious authorities and sects have been presented. In the second chapter of the thesis, life and death interpretation at Christianity and suicides taken place in Christian history are accentuated. Views on suicide of Christian Church Fathers, reverends and philosophers is another topic of this chapter. Mass suicides happening nowadays within Christian orders based on the messiah and Christianity's approach to martyrdom and euthenasia have also been approached. In the third chapter of the thesis, after revealing Islam's interpretation on life and death, the Koran's and Mohammad's approach to suicide has been reviewed. In addition, the martyrdom concept related to suicide has been mentioned in this chapter. As for euthanasia and the deast fast, they have been approached in perspective to the Islamic law. The fourth chapter of the thesis, have been mentioning the views on suicide of indian religions. At first, according to the chronology, approachs about life and death in Hinduism, Buddhism, Jainism and Sikhism have been discussed here. In this chapter, after addressing suicides taken place amongst followers of Indian religions, views of these religions on suicide and its related death beeing euthanasia have been analyzed. As for the conclusion, the stances about suicide of religions in general and the positive and negative effects of these religions on suicide have been assessed.