Stanislavski, Brecht ve Grotowski'nin oyunculuk yöntemlerinde mesafe kavramı: Oyuncu–rol, sahne–seyir yeri ilişkisi
The concept of distance in the acting methods of Stanislavski, Brecht and Grotowski: The actor–role and the stage–auditorium relationships
  1. Tez No: 383433
  2. Yazar: ÖZGÜN ÇAKAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. SELDA ÖNDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, tiyatrodaki en temel unsurlar olan oyuncu, rol ve seyirci ilişkisi üzerine bir incelemedir. Bu ilişki, 20. Yüzyıla damgasını vurmuş oyunculuk teorisyenleri, Stanislavski, Brecht ve Grotowski'ye bakılarak mesafe üzerinden açıklanmaya çalışılır. İlk bölümde, sanat yapıtı ile alımlayıcı arasındaki ilişkinin analiz edilebilmesi için gerekli kavramsal çerçeve çizilmeye çalışılmış ve bu anlamda estetik deneyim ve estetik mesafe kavramlarına başvurulmuştur. İkinci bölümde ise, Stanislavski, Brecht ve Grotowski'nin geliştirdikleri oyunculuk sistemleri ile seyirciyle kurmak istedikleri ilişki, başka bir ifadeyle vaadettikleri estetik deneyim incelenmiş ayrıca bu oyunculuk sistemlerinde, oyuncunun kendi benliği ile oynadığı rol arasında kurduğu mesafe ilişkisinin, sahne ile seyir yeri; oyuncu ile seyirci arasındaki mesafeye nasıl etki ettiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is an analysis about the relation of actor, role and audience; which are the most fundamental elements of theatre. This relation is tried to explain through distance by looking acting theorists Stanislavski, Brecht and Grotowski, who marked the 20th century. In the first chapter, the conceptual framework to analyse the relation between work of art and receptive was tried to depict and in this sense, aesthetic experience and aesthetic distance was referred as concepts. As for the second chapter, the relation they wanted to establish with the audience by acting systems which developed by Stanislavski, Brecht and Grotowski, in other words, their promise about aesthetic experience were analysed, also in this acting systems, emphasized the effects of the distance relationship the actor has established between own self and the role, between stage and auditorium, in short, how it affects the distance between actor and audience.