1980 sonrası kamu hizmeti kavramının dönüşümü üzerine bir inceleme
A survey on transformation of public services after 1980s
  1. Tez No: 383434
  2. Yazar: MERYEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, kamu hizmeti kavramının tarihsel dönüşümünü kamu yönetimi disiplini başta olmak üzere diğer bilimlerle olan ilişkisi çerçevesinde ele almış ve 1980 sonrası neo- liberalizmle birlikte ortaya çıkan yeni kamu işletmeciliği yaklaşımının ürünü kamu hizmeti yaklaşımının niteliğini değerlendirmiştir. Tezde modern kamu hizmeti kavramının ortaya çıkışı ve içinde doğduğu diğer kavramlarla ilişkisi tartışılmış, daha çok idare hukuku boyutunda tartışılan bir kavram olmasından dolayı idare hukuku içerisindeki tanımlamalarına da yer verilmiştir. İktisadi dönüşümden bağımsız olmayan kamu hizmeti kavramının 1980 sonrasındaki durumu kamu yönetimi disiplini ve devletin yeni işlevi pencerelerinden bakılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of public service is examined with its historical transformation, especially, within the framework of relation with public administration and the other sciences. The product of the new public management approach which emerged after 1980, and neo-liberalism, new public services are considered in regard to its qualification. In the thesis, the emergence of the concept of modern public service and are discussed in relation to other concepts were born. More administrative law in definition, because of the concept discussed in the size of administrative law to define in literature, generally. Because of being non-independent from economical transformation, the concept of public service is evaluated with thew function of state and discipline of public administration.