Güvenlik bağlamında Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD ilişkileri: AGSK'dan ODGP'ye geçiş
Relations with European Union (EU), NATO and U. S. A. in the context of security: From ESDI to CFSP
- Tez No: 383472
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmadan, Soğuk savaş (SS) sonrası ortaya çıkan küresel tehditler kapsamında Avrupa Güvenliği bağlamında AB'nin savunma boyutunda, AGSP'nin bağımsız güçlü Avrupa savunması yolunda mı ilerleyeceği, yoksa AGSP-NATO, dolayısıyla AB-ABD işbirliği içinde transatlantik bağı güçlü tutarak mı gelişeceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada başta Fransa olmak üzere AB ülkelerinin yaklaşımları ele alınmış, bulguların konjonktürel karşılaştırmalı bir analizi yapılarak, tarihi perspektif içinde incelenmiştir. Özellikle SS sonrası dönem, 1990-2014 yılları arasındaki küresel dünya düzenindeki değişimler dikkate alınmıştır. AB'nin beklentileriyle AGSP icraatları arasındaki farklılıklar, AB içindeki değişik anlayış odakları incelenmiştir. Sonuç olarak, bugünkü tehditlerle baş edebilmenin yolu bir şekilde işbirliği ve ittifakları gerektirdiği ve AB'nin kendisine en uygun ortağının ABD ve dolayısıyla güçlü bir NATO olacağı, ABD için de durumun aynı olacağı sonucuna varılmıştır. Avrupa'da başta Fransa olmak üzere 1990'larda ifade edilen bağımsız Avrupa savunması, artık eskisi kadar cezp edici olmayıp, yüksek sesle dile getirilmemektedir. Avrupa savunması, AB'nin küçük ve Doğu Avrupalı ülkelerinin de istekleri kapsamında ABD ve NATO'nun ortak paydada yer alacağı ve işbirliği içinde yürütüleceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study has aimed that whether the ESDP will follow an independent and powerful European Defense path or whether it will strengthen the transatlantic link by cooperating with the United States of America (USA) and NATO in the context of global threats emerged over the Cold War. In this study, provisions of France inter alia EU countries have been taken into account and facts in hand have been analyzed and elaborated in historical perspective. The developments with regard to European Security and Defense Policy (ESDP) in post-Cold War period have been focused. This study also focuses on the differences between EU's ESDP expectations and its applications and also different perspectives within the EU countries. The study concludes that, the way to cope with the contemporary threats, it is necessary to cooperate and establish alliances. And the most suitable alliance for the EU is the USA and respectively NATO. This is also vice-versa for the USA. The powerful and independent ESDP which was voiced up especially by France on 1990s. However, now it is almost not the case. It is concluded that European Defence, taking into account the desire of the Eastern European Countries, will provide a serious portion for the USA and NATO in the ESDP and European Common Foreign and Security Policy (CFSP) equation.